Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Jestem za a byłam przeciw-tło strukturalne

Autor trzcinka
Użytkownik
#1 - Posted: 15 Gru 2006 22:14 
Na początku miałam straszną ambiwalencję czy dobrze zrobiłam montując tło mocno strukturalne które odstaje w najgłębszym miejscu od tylnej scianki aż o 13 cm.Przy moim akwa-150/50/50 w dodatku profilowanym-myślałam jedynie o zabranym miejscu do pływania i problemach z ewentualnym czyszczeniem-które bez demontażu całego akwa jest niewykonalne.
Zaczęłam przełamywać się dopiero gdy zobaczyłam pięknego pierworodnego Bulu Pointa który nie wiem jak ale uchował się za tłem.Ponieważ wszystkie dziurki którymi mogłaby tam wpłynąc ewentualna ryba były zatkane watą filtracyjną.
Potem zrobiłam przy dnie wąską szczelinę-by ow trofcio mógł się przecisnąć a jednocześnie by dorosłe tam nie wpłynęły.
No ale trofcio mógłby się też w skałkach uchować.Potem zaczęłam znajdować tam po kolei małe erytmoduski,i tanganikoduski z różnych 4 miotów.Większe wypływały przed tło ,i czmychały w usypane dla nich skałki.

Ale jeszcze nie byłam na 100% przekonana-dopiero po tym co zobaczyłam wczoraj-jestem jak najbardziej za-mam tam słuchajcie stadka cyprichromis leptosoma które pływają sobie niczym paniska w toni zatłem ,nie bojąc się niczego ciągle coś łapią do pyszczków i ganiają sie z maleńkimi trofciami i babkami.
Mam po prostu za tlem 2-gie dno-drugie życie zbiornika.Swiecą tam niebieskie diody Led i jest dobry podgląd.

Oczywiście by to mogło mieć miejsce musi być swobodny przepływ w obie strony dla rybek i taka szczelina by duże tam nie wpłynęły.

Proponuję więc przyszłym posiadaczom takiegoż tła uwzględnić i przewidzieć taki rozwój sytuacji i tak je zamontować by było to możliwe.A gwarantuję wiele niespodzianek i radości z nowych odkryć .Tylko pikawka musi być silna bo na prawdę emocje są niezłe.

Pozdrówko

Autor ad7
Użytkownik
#2 - Posted: 15 Gru 2006 22:30 
a co z odchodami w tamtym miejscu?

Autor trzcinka
Użytkownik
#3 - Posted: 15 Gru 2006 22:50 
nie widzę by na piasku za tłem nagromadziły sie odchody.Natoniast jest tam dużo takich białych kulek Nitrate Minus-które wrzuciłam na początku przy zakładaniu akwa z przodu tła pod piasek.Jeśli tam one są i widzę że przesuwają sie -znaczy że jest tam przepływ i nie stoi woda
Ponad to wylatyjący strumień wody z głowicy Power Hed jest tak ustawiony że również porusza taflę wody za tlem.Również rura wlotowa do kubła-zabezpieczona gąbką jest niedaleko tej szczeliny.A z drugiej strony akwa ustawiłam wypływ z deszczowni tak że częśc wody wpływa za tło.
Wydaje mi się że pomyślałam o wszystkim.

Chciałam z tego co myślałam że jest złe-wydobyć jakąś korzyść -i chyba mi się udało.Nie obserwuję-na razie by gromadził sie tam jakiś brud,glony,resztki.Ale akwa mam od kwietnia-jak będzie za kilka lat nie wiem.

Autor ad7
Użytkownik
#4 - Posted: 16 Gru 2006 08:10 
no to luzik, życzę dalszych sukcesów, pozdrawiam

Autor JGr
Użytkownik
#5 - Posted: 17 Gru 2006 00:59 
Precz z tłami strukturalnymi!!! :-)))

Jarek

Autor robertk40
Użytkownik
#6 - Posted: 17 Gru 2006 09:56 
JGr-rozwiń myśl , co masz przeciw?

Autor winiar
Użytkownik
#7 - Posted: 17 Gru 2006 10:10 
Ja tez bardzo opieram sie przed zrobieniem tla - zabiera miejsce w zbiorniku - moj zbiornik ma 50 cm szerokosci - wole ustawic ze 2 skalki z tylu.


Marek

Autor Vepsik
Użytkownik
#8 - Posted: 17 Gru 2006 10:29 
A ja będę robić tło. Tak naprawdę przy łupkach filytowych jest to max 5 cm i to przy podstawie - wyżej dajemy cieńsze. Szpary pomiędzy kamieniami dają świetne schronienie dla narybku i dobre miejsce do obsadzenia np. anubiasów. Trzcinka ma chyba oryginalne tło strukturalne. Takie na pcv można przykleić równo do szyby, więc nie będzie odchodzić. Poza tym koszta też duże nie są. 7 zł za tubę sylikonu to chyba rozsądna cena :)

Autor robertk40
Użytkownik
#9 - Posted: 17 Gru 2006 11:23 
Na allegro pojawiło się tło zewnętrzne ze styropianu co o tym sądzicie
podaje link http://allegro.pl/item150011491_strukturalne_reali styczne_tlo_zewnetrzne_150_cm.html

Autor JGr
Użytkownik
#10 - Posted: 17 Gru 2006 13:39 
rozwiń myśl , co masz przeciw?

Biorąc pod uwagę całokształt postów na temat typowych teł strukturalnych (a było tego mnóstwo) - musiałbym się dłudo zastanawiać co mam "za". Dla mnie brak sprzeciwów nie jest motorem do działania.

Jedyną - moim zdaniem - ciekawą rzecz na temat takich teł napisała Trzcinka, chodzi mi o utworzenie enklawy dla młodych ryb. Jednak, o ile dobrze zrozumiałem, ta enklawa jest niedostępną nie tylko dla dużych ryb, ale też dla akwarysty. Dla mnie to nie do przyjęcia.

Kwestię tła strukturalnego przerabiałem kiedyś w praktyce, jak chyba każdy... Dziękuję, wystarczy - skórka nie warta wyprawki (powtarzam - jak dla mnie). Więcej w archiwum forum.

Jarek

Autor jacekkudla
Użytkownik
#11 - Posted: 18 Gru 2006 09:40 
A ja mam tło z łupka fillytowego DIY i sobie chwale, ostatnio ikolka młode wypuściła i widze jak szkraby pomiędzy skałkami pomykają. Nie jest to poza obserwacyjną częścią baniaka więc tu jest ok a takżę nie zabiera za dużo miejsca u podstawy około 5 cm u góry około 2 cm... Napracować trzeba się było ale efekt też zupełnie inny niż akwa bez tła... Kto był i widział ten wie:)
JAcek

ps. no i łupek ślicznie glonami porasta a jak widać jak się trofcie / petrusie pasą na tym - bezcenne:)

Autor barey
Użytkownik
#12 - Posted: 26 Gru 2006 18:01 
Miałem tło strukturalne i poazbyłem się go - problemy z czyszczeniem strasznie dużo odchodów, teraz mam naklejone na klej JBL przyzwoicie wygląda i oddaje 3D, ale muszę przysnać że jak miałem to właśnie tam sie chował narybek pozdr.

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Jestem za a byłam przeciw-tło strukturalne Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®