Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

Muszle - jakie ?

Autor danlack
Użytkownik
#1 - Posted: 18 Kwi 2006 21:34 
Czy moge wrzucic bez szkody dla ryb rozne muszle do zbiornika ?

czyli takie zebrane nad Baltykiem,
po slimkach winniczkach
jak i kupione w koszyku muszle morskie ?

Czy ich dzialanie na wode jest mniej wiecej podobne ?

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 18 Kwi 2006 23:10 
Mieszkam nad Bałtykiem (ok. 300-400 metrów od szerokiej i długiej plazy czyli jest gdzie szukać) i szczerze powiem ze nie znalazłem ciekawych muszli , a jednocześnie przydatnych rybom, bo rozumiem że chodzi Ci o funkcyjnośc tych muszli dla ryb, a nie ozdobe w akwarium. Jeżeli chodzi o muszle winniczków sa bardzo przydatne w hodowli muszlowców. Takie muszle mozna zbierac w mokrej, gestej trawie (teraz powoli zaczyna sie sezon na nie) lub samemeu preparować. Nie bede tego opisywał bo jest to zabieg dość drastyczny, ale czasami niestety konieczny. Taka praktyczna wskazówka. Czasami w końcówkach muszli pozostaja resztki ślimaka, szczególnie w muszlach morskich które później zaczynaja sie psuć i zanieczyszczaja wodę trując ryby. Ja kiedys hodując muszlowce chcą uniknac tych przykrych niespodzianek usuwałem delikatnie końcówke muszli (np. szlifierką) i później przepłukiwałem z każdej strony muszlę silnym strumieniem wody. Można zobaczyc ile czasami siedzi tam paskudztwa. Moim zdaniem działanie na wode jest podobne.
Można równiez z tego co wiem kupić muszle po ślimakach tanganikańskich, np. u Marty.
Muszle morskie te sprzedawane na straganach w sezonie (w koszykach) nad morzem to ......... ee lepiej nie mówic. Szukaj raczej tego muszli np. w hurtowniach zajmujacych sie ich sprzedażą.
Może wiecej podpowiedza i bardziej ciekawie, fachowo hodujacy muszlowce.
Leszek

Autor tooold
Użytkownik
#3 - Posted: 19 Kwi 2006 06:47 
czyli takie zebrane nad Baltykiem,
po slimkach winniczkach
jak i kupione w koszyku muszle morskie ?

Czy ich dzialanie na wode jest mniej wiecej podobne


moim zdaniem te zbierane nad Bałtykiem nie przydadzą się , w dodatku jesli są połamane to ich ostre krawędzie mogą być groźne

po winniczkach jak najbardziej - można kupić bez problemu

morskie - ja trzymam w akwariach i ciągle mnie intryguje czemu Konings ich zabrania w swojej książce o Tanganice....

co do działania na wodę - nie jest takie samo - muszle winniczka po długim okresie ulegają rozkładowi, czyli jakby się rozpuszczały, morskie muszle u mnie nie przejawiają tego

Autor Sendog
Użytkownik
#4 - Posted: 19 Kwi 2006 11:04 
To prawda winniczek po długim leżakowaniu w wodzie robi się jak z pergaminu - poprostu wypłukuje.
Najprostszy sposób to kolacja ze ślimaków po burgundzku. Z każdego pudełeczka masz 12 muszli spreparowanych gotowych do użycia po wygotowaniu. Kupujesz w markecie i zjadasz zawartość :)
Moja żona mówi że to najlepsze zajęcie z całej hodowli kuszlowców :)
Nie mam serca wydzierać żywych ślimaków z ich muszli - to nie dla mnie.
Samiczki ocellatusa, meleagrisa, speciosusa wyraźnie preferują jednak muszle Neothauma zwłaszcza te mniejsze. Reszta zachwyca się naszym polskim winniczkiem.

Autor fazi64
Użytkownik
#5 - Posted: 19 Kwi 2006 13:38 
Witam,
Czasami mozna tez wyrwac jakies ciekawe muszle na Allegro lub e-Bay'u, ale najlepszym rozwiazaniem byloby umowic sie w kilka zainteresowanych osob i zlozyc zamowienie w firmie Madang w Gdyni (wspominalem juz gdzies o tym, ze realizuja zamowienia powyzej 300 zet) lub poprosic kogos znad morza wlasnie (juz tez to na tym forum robilem) o pomoc w zakupie i wysylce.
Pzdr.
Fazi64

Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / Muszle - jakie ? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®