Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

Mangrowce a hydroponika

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next »  
Autor admin
Admin
#1 - Posted: 2 Sier 2009 18:45 
Myślisz, że trzykrotka może ma duże potrzeby azotowe?

Zapewne tak, ale ostatnio czytałam niezłe opracowanie o mangrowcach. To dopiero jest pomysł i do tego bardzo dekoracyjny
Marta

Autor sander
Użytkownik
#2 - Posted: 3 Sier 2009 08:33 
Właśnie zamówiłem 2 nasiona mangrowca, mają od 17-28 cm. Jest to mangrowiec czerwony podobno wsadza się nasiona do wody tak aby wystawał na powierzchnię stożek wzrostu i tyle. Czy można ułożyć nasionko w pozycji poziomej skośnej?

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 3 Sier 2009 08:44 
Tutaj jest ten ciekawy artykuł
http://www.akwarium.net.pl/wiki/Rhizophora_mangle

Jest kontakt na do autora opracowania

Marta

Autor sander
Użytkownik
#4 - Posted: 3 Sier 2009 09:00 
Od niego właśnie kupiłem nasionka. Ciekawe, zobaczymy czy uda się w słodkiej wodzie? Zastanawiam się czy mogę wsadzić je do mojego nowego hydroponu w pozycji poziomej gdyż nie ma on 20 cm wysokości. Boję się włożyć nasionko bezpośrednio do wody w akwarium gdyż ryby bankowo je zeżrą :-(

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 3 Sier 2009 09:05 
Nigdy nie miałam mangrowca, a szkoda, myślę nad tym intensywnie.

Może ktoś ma jakieś doświadczenia?

Marta

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 3 Sier 2009 09:06 
Tutaj możemy dysputować na ten temat:))

Marta

Autor sander
Użytkownik
#7 - Posted: 3 Sier 2009 09:28 - Edytowany przez: sander 
Marto czy rośliny strączkowe pobierają azot tylko z powietrza?

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 3 Sier 2009 09:40 
Marto czy rośliny strączkowe pobierają azot tylko z powietrza?

Dokładnie nie znam proporcji pobierania azotu w postacie jonów z podłoża, a pochodzącego z przyswajania azotu atmosferycznego. Trzeba pamiętać, że przyswajanie zachodzi w brodawkach korzeniowych i jest udziałem nie samej rośliny, ale bakterii z rodzaju Rhizobium, która to właśnie przeprowadza taki proces w swoich komórkach. Rhizobium przyswaja azot atmosferyczny (zachodzi proces rozbijania wiązań w cząsteczce N2) i wbudowuje w swoje struktury. Po śmierci bakterii jest wykorzystywany ten rodzaj azotu przez rośliny motylkowe.

Marta

Autor sander
Użytkownik
#9 - Posted: 3 Sier 2009 11:10 
Ogólnie myślisz, że można by posiać groszek w hydroponie?

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 3 Sier 2009 11:17 
Jako dziecko sadziłam - jak chyba wszyscy- doświadczalnie fasolę "Jaś" w słoiku z wodą. Rosła jak oszalała:) Te rośliny chyba nie wydzielają toksycznych substancji do podłoża. Można spróbować.

Marta

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 3 Sier 2009 11:18 
Zapomniałam dodać, że kiedyś sadziłam chrzan w zbiorniku. Rósł niesamowicie. Może za jednym razem można wykorzystać dwie funkcje rośliny?

Marta

Autor sander
Użytkownik
#12 - Posted: 3 Sier 2009 13:12 
A po chrzanie nie będzie śmierdziała woda?

Autor admin
Admin
#13 - Posted: 3 Sier 2009 13:33 
ja wsadzałam korzeń podwieszony na nitce tak aby "główka" z liśćmi była nad powierzchnią - nie czułam zapachu:))

Marta

Autor sander
Użytkownik
#14 - Posted: 3 Sier 2009 13:47 
Właśnie okazało się, że moja konstrukcja wymaga niewielkich poprawek co poczynię wieczorem i od jutra zajmę się obsadzaniem. Chrzan chyba można posadzić z kawałka korzenia (nie tartego) wprost do podłoża (kermzyt)? Zobaczę co będzie chciało rosnąć i co najszybciej "ruszy". Użyję też wierzby opałowej powinna rosnąć jak szalona. Całość planuję doświetlać lampą rtęciową o mocy 100-120 W.

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 3 Sier 2009 13:53 
Masz projekt tego pomysłu?

Może jakieś fotki dasz rade załączyć?

Marta

Autor sander
Użytkownik
#16 - Posted: 3 Sier 2009 13:59 
Ok. zrobię fotki ale to jest konstrukcja prymitywna w myśl zasady im prostsze tym lepsze i mniej się psuje. Jutro postawię na fo

Autor ducze
Użytkownik
#17 - Posted: 4 Sier 2009 10:31 - Edytowany przez: ducze 
Witam :)

Boję się włożyć nasionko bezpośrednio do wody w akwarium gdyż ryby bankowo je zeżrą :-(

Polemizowałbym ;) Ewentualnie młodym korzonkom dałyby radę, ale one mają kolor biały, a potem różowy więc możliwe, że ryb nie zainteresują. Zresztą nawet młode są dość twarde (tyle, że kruche) więc przysmakiem na pewno nie zostaną ;) włóż na próbę, jak coś im zrobią to Ci w ramach gwarancji nowe wyślę :)

PS. Ogólnie w porównaniu do innego zielska stosowanego w hydroponikach to mangrowce rosną jednak bardzo wolno. I na efekt przy samych namorzynach trzeba dłużej poczekać. Ale wg wszelkich znaków na niebie i ziemi (czytaj: mądrych głów zza oceanu ;) w słodkiej twardej wodzie powinny rosnąć szybciej niż w morskiej, bo nie muszą tracić "energii" na usuwanie z siebie soli.

Pozdrawiam :)

Autor kulus12
Użytkownik
#18 - Posted: 4 Sier 2009 11:10 
Czy one czasami nie obniżą ph w tanganice? No chyba, że mają być w innym zbiorniku

Radek

Autor admin
Admin
#19 - Posted: 4 Sier 2009 12:51 
Radku

Ja dla nich przeznaczam oddzielny zbiornik.

A dlaczego tylko one mają obniżać pH - robią to chyba wszystkie rośliny?


Marta

Autor ducze
Użytkownik
#20 - Posted: 4 Sier 2009 13:01 - Edytowany przez: ducze 
W słonej wodzie zaburzają stosunek Ca do Mg, przez to, że konsumują sporo magnezu (chyba, że coś pokręciłem, sam nie mierzę u siebie ani Ca ani Mg, a w angielskich tekstach jest jakoś ogólnie o tym, że podstawiają Ca magnezem, prawdę mówiąc nie do końca zrozumiałem o co chodzi z tym magnezem). Pewne jest jedynie to, że w rafowym akwa, należy zwiększyć suplementację Mg przy namorzynach. Ale w Tanganice nikt chyba nie przejmuje się zbytnio zawartością Mg? Zresztą w słodkiej wodzie zachowują się jak "normalne" rośliny, tylko CO2 ciągną z powietrza atmosferycznego (myślę, że wpływ na pH będzie pomijalny).

Autor admin
Admin
#21 - Posted: 4 Sier 2009 13:05 
nikt chyba nie przejmuje się zbytnio zawartością Mg


Skład wody w Tanganice (w jeziorze) to głównie węglan magnezu, nie węglan wapnia jak w Malawi.

Marta

Autor kulus12
Użytkownik
#22 - Posted: 4 Sier 2009 15:46 
A dlaczego tylko one mają obniżać pH - robią to chyba wszystkie rośliny?

Tak, ale czytałem kiedyś że namorzyny w dużo bardziej zaawansowany sposób zwłaszcza jak część z nich ulegnie już "zdrewnieniu".
Jak mają być w odrębnym zbiorniku to niema o czym pisać , a fakt jest taki, że są bardzo dekoracyjne.

Radek

Autor admin
Admin
#23 - Posted: 4 Sier 2009 16:21 
ak mają być w odrębnym zbiorniku to niema o czym pisać , a fakt jest taki, że są bardzo dekoracyjne.

Jest o czym pisać bo niektórzy mogą robić z nimi hydroponikę do Tanganiki. Tego trzeba być świadomym.

Jak pisał Ducze - "wyjadają " magnez.

Marta

Autor sander
Użytkownik
#24 - Posted: 4 Sier 2009 21:42 
Ja i tak dodaję siarczan magnezu przy każdej podmianie, która wynosi u mnie 90% tygodniowo.

Autor admin
Admin
#25 - Posted: 5 Sier 2009 08:45 
Chyba takie podmiany nie są polecane akwarystom:))

Ja robię podmiany 10% co drugi dzień i wg mnie tak super funkcjonuje zbiornik.

Marta

Autor sander
Użytkownik
#26 - Posted: 5 Sier 2009 08:58 
Takie podmiany nie są polecane akwarystom i nie róbcie tego w domu ;-). Natomiast ja mogę sobie na takowe pozwolić gdyż moja woda wodociągowa jest czysta jak łza i nie zawiera żadnych uzdatniaczy.

Autor Topielec
Użytkownik
#27 - Posted: 5 Sier 2009 09:46 
A co z biologią przy takich podmianach?

Ja robię podobne podmiany jak Marta i wydaje mi się, że jest to całkiem niezła metoda.

Autor sander
Użytkownik
#28 - Posted: 6 Sier 2009 07:15 
Biologia, która jest odpowiedzialna za nitryfikację osadza się na substracie w samej wodzie jest jej niewiele więc jeśli wymienia się "żywą" wodę na czystą i o podobnej temperaturze to niczego nie zaburzamy. To tak samo jak działająca lampa UV, sterylizuje wodę ale bakterii w filtrach nie zabija bo na nie nie świeci. Mam akwarium z dyskowcami gdzie non stop działa lampa UV o mocy 40 W UVC.

Autor krzysiekgrab
Użytkownik
#29 - Posted: 6 Sier 2009 12:47 
sander

A gdzie fotki hydroponiki ?? :)

Autor admin
Admin
#30 - Posted: 6 Sier 2009 12:52 
Do mnie właśnie dotarły nasiona. Super:))

Marta

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next » 
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / Mangrowce a hydroponika Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®