Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Poratuje mnie ktos swiderkami?

Strona  Strona 2 of 4:  « Previous  1  2  3  4  Next »  
Autor trzcinka
Użytkownik
#31 - Posted: 9 Lis 2006 09:12 
Robertk40-ja pracuję w Pabianicach-mogę Ci przywieść
Pozdrówko

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#32 - Posted: 9 Lis 2006 14:19 
Przepraszam na wstępie za brak reakcji na Wasze wypowiedzi. Wczoraj zajrzałam tutaj na chwilę po to by złożyć elektroniczny pokłon za posty Marka i P. Marty. Nie myślałam, że temat się tak rozwinie.

Nie napisałam nic na temat spraw technicznych : Akwarium 342 l ; Obsada: 14 dorosłych tropheusów; filtracja: dwie największe zewnętrzne tetry ( 1200 l/h; 24 l. łącznej pojemności filtrów). Podmiany wody 2x w tygodniu.

Myślę że jak na ten litraż i obsadę filtracja jest lepiej niż przyzwoita.

Leszku,
Nie bardzo wiem jak na podstawie swojej wypowiedzi mam sobie odpowiedzieć na postawione przeze mnie pytanie.

A odnośnie parametrów wody to też nie mam takich które by rybom zagrażały ( również przed podmianą 40mg/l , gdybym podmieniała wodę co tydzień byłby znacznie wyższe nawet dwukrotnie). Ale jak u licha podmieniając wodę co trzy dni przy takiej obsadzie te parametry skaczą tak do góry!? Już próbowałam spuszczać 50% wody i właściwie historia jest taka sama.
Niemniej jednak, ryby ostatnio mi się zaczęły niepokojąco obcierać stąd zwrócenie mojej uwagi padło na rozrastającą się plagę świderków.

A Plagę ślimaków to mam konkretną. Jak zaświecam światło w nocy to praktycznie piachu nie widać, a ogromne i spasione ślimaczory wdzięcznie głoszą tysiące ,,dobrych nowin’’…już nie wspomnę o szybach na które się wspinają.

Wszelkie rozwiązania jakie mi tutaj wszyscy proponujecie rzecz jasna są mi znane. Chodziło mi tylko o to czy ktoś sprawdzał jaki wpływ te bestie mają na zawartość szkodliwych związków. Najlepiej by było zalać nieduże akwarium i zwyczajnie sobie te ślimaki pohodować, mierząc co jakiś czas parametry wody, tylko koniecznie z duża warstwą piachu w którym mogłyby się namnożyć. Bo np. mam akwarium 120 litrowe w którym obecnie pływają maluchy kasangi ( 10 sztuk) i w tym akwarium jest bardzo mało piachu ( nawet nie zakrywa dna), ślimaki są przeze mnie kontrolowane, a parametry wody nie skaczą powyżej 20 mg/l przy cotygodniowej podmianie wody (po prostu częściej nie ma sensu jej podmieniać).

No i właśnie! Jest jeszcze jeden szkopuł o którym nie wspomniałam a który może mieć dużo z tym wspólnego. Otóż mam grubą warstwę piachu w akwarium. Pod nim częściowo jest ulokowany styropian, który jak wiadomo do najcieńszych nie należy, więc poziom wyrównany jest piachem. Dla ślimaków prawdziwy raj.


Tak, Fazi – miałam bocje które pozbawiały mnie takich widoków jakie mam obecnie. Ale od roku już ich nie mam. Co do tanganicodusów to na poważnie rozważałam ulokowanie ich w zbiorniku, ale… tak jak napisałeś one sobie tak dobrze nie poradzą jak bocje ( potwierdza to również Kuba Jurkowski który jedne i drugie miał w jednym zbiorniku) , ponadto nie chciałabym dosyć agresywnych względem siebie ryb lokować w tym samym akwa w którym są Tropheusy. Kiedyś na pewno – ale raczej w oddzielnym akwarium.


Marcin,
Mogłabym zrobić takie doświadczenie ale nie wiem czy chciałabym mieć taki filtr u siebie. Z podmianami nie ma problemu – ja mogę to robić nawet codziennie ( nie noszę przecież wody wiadrami tak jak to robił strudzony ale jakże ulubiony Fazi ;o)) Ale jak na razie chcę poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy.

Dlaczego nie chcę takiego filtra?
Bo w moim otoczeniu nie znajduje się ani jeden kwiatek ( ja je nazywam kurzołapy) – ja się nie umiem nimi zając i wszystkie które świąteczno-okazyjnie dostają się w moje łapy umierają w zapomnieniu ;o/. Ot! Listopad kumuluje kilka takich ,,świąt’’ więc zapewne i w tym roku swoją postawą pozbawię ich życia. Filtr oparty na uprawie jakieś rośliny – ODPADA. A tak na marginesie, to trochę nie chce mi się wierzyć ze taki filtr nie zakwasza wody.

Aha! Leszku – pytałeś ja odpowiadam: karmie ryby 2x dziennie.


Jeśli coś pominęłam to postaram się uzupełnić braki późnym popołudniem. Teraz, pisząc tą wiadomość jednym tchem, muszę zniknąć.

Pozdrawiam,
Katarzyna

Autor rufus1
Użytkownik
#33 - Posted: 10 Lis 2006 12:26 
Kasiu jaka masz gruba warstwe piachu?
Kiedy dno bylo czyszczone?
Sprawdzalas co sie dzieje po styropianem?
Jaka jest cyrkulacja wody w akwarium? Czy sa duze osady odchodow wokol kamieni?
Leszek

Autor timus
Użytkownik
#34 - Posted: 10 Lis 2006 13:00 
Styropian po dłuższym czasie napije sie wody i siedzi w nim wszystko.

Ja używam na dnie płyty poliwęglanowej.

Marcin.T <')))><

Autor rufus1
Użytkownik
#35 - Posted: 10 Lis 2006 13:23 
Marcinie ja mam na mysli srodowiska beztlenowe pod styropianem.
To samo dzieje sie jak jest zbyt duzo piachu w akwarium ktory jest "zasiedzialy" w niektorych miescach. to wskazowka jezeli chodzi o Xeny.
Tak samo dzieje sie jezeli dno w akwarium stanowi żwir, ktory nie jest "zruszany" co jakiś czas oraz sa tzw. martwe strefy i przy starym podlozu, nieco zaniedbanym wystepuja w poblizu kamieni i pod nimi srodowiska beztlenowe.
Dlatego niekoniecznie swiderki moga byc powodem wyskiego NO3.
Swiderki mozna usunac poprzez wlapanie ich siatka oraz wyplukanie piasku. Slimaki zostaja w siatce.
Co moze byc powodem nadmiernego rozwoju swiderkow?
Leszek

Autor fazi64
Użytkownik
#36 - Posted: 10 Lis 2006 13:51 
Witam,
A ja strawestowalbym tu powiedzenie: "szczesliwy ten dom, gdzie.... swiderki sa".
IMHO za swiderkami przemawia wiecej niz przeciw.
Pzdr.
Fazi64

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#37 - Posted: 13 Lis 2006 10:41 
I znowu odpisuję z opóźnieniem... ;o/

Zanim odpowiem na pytania chcę napisać kilka słów:

Wczoraj minął czwarty dzień od podmiany (czyli akwarium funkcjonowało trzy dni bez podmiany). Zwykle staram się aby w niedzielę wody nie podmieniać bo różnie z jej jakością bywa, ale budząc się rano i mierząc parametry wody serducho zaczęło mi mocniej bić. Stężenie No3 było nie niższe niż 80 mg/l - napisałam ,,nie niższe'' bo nawet powiedziałbym że wyższe niż 80 mg/l.
Dodam że wzrosło z 20 mg/l

Zbiłam do 10 mg/l choć nie chciałam aż w takim stopniu tego zrobić. Zwyczajnie po pierwszej podmiance zmierzyłam ponownie parametry, które na teście nawet nie drgnęły. Musiałam zaczerpnąć do strzykawki wodę jeszcze nie wymieszaną bo wykonując kolejną podmianę po której zmierzyłam parametry wody okazało się że no3 spadło aż do 10 mg/l.

I z tym właśnie wczorajszym stężeniem No3 (10 mg/l) chcę przeczekać do dnia jutrzejszego aby zobaczyć jak ono ulegnie zmianie w ogóle nie karmiąc ryb.

Przechodzę do pytań:

*Kamieni nie mam, wiec żaden syfek na niczym mi się nie zatrzymuje.
*Mam 5-6 centymetrowe dno uwzględniając 2 centymetrowy styropian który siedzi tam od roku.
*Ruch wody w akwarium jest widoczny ( listki anubiasów ulokowanych na dnie poruszają się)


Co zamierzam:

Dzisiaj popołudniu otwieram oba filtry i usuwam ślimaki które na dnie na pewno urzędują. Nie mam prefiltrów i zawsze jest ich pól garści. Nie będę oczywiście płukać filtrów - jedynie usunę ślimaki.
A jutro zrobię porządek z dnem. Skoro i tak nie mam kamieni to zlikwiduję ten styropian i wybiorę cześć piachu. Ryby muszę wyłapać bo jeśli faktycznie pod styropianem się coś dzieje to mogą się potruć. Wybiorę też ślimaki z piachu bo mimo wszystko mam ich całą plagę i myślę że w części mogą odpowiadać za taki stan rzeczy. A za jakiś czas powrócę do instalacji bocji w zbiorniku.

A teraz mam pytanie:

Jak to by było gdyby zamiast styropianu, pianki, karimaty itp. zrobić w akwarium podwójne dno. Wyciąć szybę która na styk by do akwarium wchodziła smarując uprzednio całe dno grubą warstwą silikonu. Czy wówczas instalacja kamieni w zbiorniku byłaby bezpieczna?

Przyznam że tak właśnie mam zrobione w 120-e, gdzie jest kilka garści piachu i rzecz jasna kilka nawet ciężkich kamieni. Nie wiem jednak jak to by było w przypadku dużego akwarium, bo za dwa miesiące czeka mnie jego przeprowadzka i jeszcze nie wiem czy ten czas wykorzystać na ulepszenie tego które mam ( czyli podwójne dno - chyba że to nie mam sensu...) czy już zaplanować nowe większe akwarium od razu z opcją podwójnego dna która nie zmuszała by mnie do instalacji tego typu rzeczy jakie mam obecnie. A może porozglądać się za szybą hartowaną na to podwójne dno? Tylko nie wiem jak to jest z rozmiarami takiego szkła - czy można sobie np. zamówić taką wielkość jaką się chce.

Pozdrawiam,
Katarzyna

Autor fazi64
Użytkownik
#38 - Posted: 13 Lis 2006 11:27 
Witam,
Jezus Maria - Kasiu - wytoczyc chcesz najciezsze armaty - wlacznie z nie tylko calkowitym przemeblowaniem akwarium, ale nawet rozbiorka dna itd.
Najpierw odpowiedz sobie na kilka pytan:
- jak kondycja ryb w czasie miedzy podmianami,
- jak ich zchowania rozrodcze,
- czy sprawdzalas termin waznosci testow,
- czy robilas kontrbadania testami innych firm,
- czy badalas parametry wody na wylocie (probki ppobrane bezposrednio z deszczowni).
Oczywiscie prefiltry gabkowe na wlotach do kubelkow (z biologia) uwazam za koniecznosc i obowiazek (juz kiedys chyba o tym pisalismy tutaj).
Mysle, ze wiecej mozesz zaszkodzic zbyt radykalnymi dzialaniami, niz spokojnym dzialaniem, w celu wyeliminowania powodow drastycznych wahan NO3.
Moze lepszym rozwiazaniem bedzie jednak czesciowa wymiana zloza w filtrze, a nie tylko usuniecie slimakow. I te gabki na wlotach - koniecznie.
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#39 - Posted: 13 Lis 2006 11:43 
Kasiu zaczne od poczatku.
Moim zdaniem takie stezenie NO3 nie jest spowodowane ślimakami.
Powodow moze byc kilka. Od padnietej ryby do srodowisk beztlenowych w akwarium (grube, zalegle dno lub srodowiska gnilne pod styropianem).
Nie moge zrozumiec po co wkladalas ten styropian. domyslam sie ze tam kiedys byly kamienie i byl on wkaldany pod tym katem, ale naprawde duzo praktyczniejsze sa plytki do filtrow podzwirowych. Skoro wyjelas kamienie to w jakim celu zostal tam ten styropian?
Jezeli na dnie masz drobny zwir a nie piach, nie odmulasz go sytematycznie to rowniez ma wplyw na NO3 (zawartosc substancji organicznych w dnie). w piach niec nie "wchodzi" i przy dobrej filtracji ( a taka masz jak napisalas) wszystko bedzie wciagane do filtra. Jeden warunek: stosuja piach moim zdaniem grubosc tej warstwy nie powinna byc wieksza od 3-4 cm max.
Jezeli chodzi o dno to wydaje mi sie ze jezeli bedzie ona z nieco grubszej szyby to powinno wystarczyc i wytrzmac.
Leszek

Autor timus
Użytkownik
#40 - Posted: 13 Lis 2006 11:45 
Jeśli nie długo będziesz przeprowadzac te ryby do większego akwarium to poczekaj z tymi zabiegami do przeprowadzki. Ja bym na dno położył spienione PCV i po kłopocie.

Co zrobisz na czas tych zabiegów z rybami?

Ja bynajmniej bym skupił sie na tym nowym akwarium i zrobił jak pisałem.

Marcin.T <')))><

Autor rufus1
Użytkownik
#41 - Posted: 13 Lis 2006 11:51 
Fazi napisał:
".....Mysle, ze wiecej mozesz zaszkodzic zbyt radykalnymi dzialaniami, niz spokojnym dzialaniem, w celu wyeliminowania powodow drastycznych wahan NO3."

i ja mysle podobnie.
Skupilbym sie tak jak napisal Fazi na filtracji , bo dalej uwazam ze nie jest ona taka super jak napisalas. Moc pomp i ilosc filtrow to nie wszystko. Filtry pomagaja w pewnym sensie zachodzacemu cyklowi azotowemu, ale nie zastapia go. Takie jest moje zdanie.

Sprawdz wkaldy filtracyjne, dno.
Slimaki ja jednak zostwilbym na sam koniec.
Leszek

Autor drozd
Użytkownik
#42 - Posted: 13 Lis 2006 11:57 
witam,

zastanawiam się jak ten styropian trzyma się pod piachem skoro nie przygniataja go żadne kamienie... warstawa piachu musi być naprawdę duża albo ten styropian nie trzyma się dna tylko lekko się unosi i pod nim może się wiele niedopbrego dziać...

Marek

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#43 - Posted: 13 Lis 2006 12:12 
Ok, zrobię tak jak radzicie - w końcu taki jest powód mojego pobytu tutaj aby nie zrobić jakieś głupoty.

Dzisiaj wymienię część wkładów i zamówię gąbki na prefiltry.

Fazi,
Jeśli chodzi o testy to myślę że są dobre. Sama się nad tym wczoraj zastanawiałam. Pierwsze co zrobiłam to sprawdziłam datę ważności. zmierzyłam nimi kranówę niczego nie wykazały. Mierzę też parametry w 120-e. Są zupełnie inne. Także reagują właściwie.

Jak pobieram wodę strzykawką to właśnie z powierzchni gdzie jest deszczownica.

Leszku, to jak mam ,,sprawdzić'' to dno?
Tak, miałam dużo kamieni stąd ten styropian.

Marcin,
I tutaj jest mój ból bo kupno akwarium to nie taka łatwa sprawa. To obecne kupiłam 60 km. od mojego miejsca zamieszkania i jeszcze płaciłam grubą kasę żeby mi wykonawca je przywiózł. Gdybym miała porządnego szklarza w Krasnymstawie już dawno akwarium uległo by zmianie. Muszę to jakoś zorganizować - najprawdopodobniej jeśli się zdecyduję coś takiego w tym okresie postawić będę zmuszona ściągnąć ekipę z Lublina (czyli 60 km. w jedną stronę) - tutaj do domu bo nie wyobrażam sobie wniesienie 2 m zbiornika ( bo chyba nie ma sensu krótszego stawiać) do pokoju - nie wyrobili by się na zakręcie. Do tego dochodzi szafka, stojak itp. który też trzeba by było wykonać w innym mieście i tutaj jakoś ściągnąć. Muszę to sobie w głowie poukładać i wszystko przemyśleć.

A dno wołałabym podwójne zamiast pianki.
Katarzyna

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#44 - Posted: 13 Lis 2006 12:14 
zastanawiam się jak ten styropian trzyma się pod piachem skoro nie przygniataja go żadne kamienie... warstawa piachu musi być naprawdę duża albo ten styropian nie trzyma się dna tylko lekko się unosi i pod nim może się wiele niedopbrego dziać...

Warstwa piachu go trzyma - dlatego taka grubość dna...

Autor rufus1
Użytkownik
#45 - Posted: 13 Lis 2006 12:23 
Kasiu jak sprawdzic dno?
Wystarczy dno lekko zruszyc. Jezeli natychmias pojawi sie gesta zawiesia nad dnem to znaczy ze dno niestety jest juz do plukania. Wystarczy rowniez w kilku miejscach, szczegoleni gdzuesz przy szybach, rogach odgrzebac piasek i jezeli pojawi sie nie przyjemny zapach oraz ciemniejsze podloze to masz problem. Cale podloze do wymiany lub dobrego wygotowania i przeplukania. Mnie ciekawi co jest pod tym styropianem.
Leszek

Autor timus
Użytkownik
#46 - Posted: 13 Lis 2006 12:37 
Kaśka bedziesz miec 2metrowe akwarium????

Super!

Takie zbiorniki klei sie na miejscu ;) Tak że ja szukał bym ekipy która robi takie akwarium w domu. wiem że Thewald się tym zajmuje.

Marcin.T <')))><

Autor tasma
Użytkownik
#47 - Posted: 13 Lis 2006 12:39 
Kasiu!
Czytam sobie o tych Twoich problemach i dochodze do wniosku ze chyba bezzasadnie obwinaisz swiderki. Po pierwsze nie moze ich byc az tak duzo zeby spowodowaly wzrost NO3 do 80, poza tym jak sama napisalas wzrost byl dosc gwaltowny. Moim zdaniem cos jest w podlozu.
Osobiscie jestem przeciwnikiem stosowanie steropianu. Jakos mi nie lezy. Pomijam to ze kulki moga odpadac i wyplywac na powierzchnie, ale o mozliwosc tworzenia sie stref beztlenowych pod nia.
Z wklejeniem szyby problemu nie ma (nawet hartowanej - wymair maksymalny to z tego co pamietam 280 cm).Musi ona jednak idealnie przylegac do drugiej lub caledno nalezy pokryc warstwa silikonu akwarystycznego. Mozna w takim przypadku ta gorna szybe zrobic troszke mniejsza i boki tez wypelnic silikonem. Gorzej jesli taka szyba peknie, wtedy nie bedzie mozliwosci wymiany, ale akwarium sie nie rozszczelni.
Przemek

Autor tooold
Użytkownik
#48 - Posted: 13 Lis 2006 16:33 
A jutro zrobię porządek z dnem

no ja bym jednak zrobił tak : częste podmiany ale połączone z odmulaniem dna , to powinno wystarczyć na pozbycie się osadów dennych
dodatkowo płukanie gąbki z filtra

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#49 - Posted: 13 Lis 2006 18:19 
Sprawa się ma następująco:

Zmierzyłam dzisiaj parametry wody (dla uszczuplenia tuż przy deszczowni). No2 - 0; N03 - 15 mg/l (przypominam że wczoraj wynosiło 10mg/l)

Nie bardzo wiedziałam jak ,,mam zruszyć'' to dno więc zwyczajnie podniosłam taflę styropianu (właściwie to zrobił Bartek) i w tym czasie szybko pobrałam trzy strzykawki wody najgłębiej jak mogłam pod styropianem. Zmierzyłam No2 i no3. Wyniosło tyle samo co przy deszczowni. Styropian jest bielutki (przynajmniej ta podniesiona i odłamana część) żadnych oznak pleśniowatych itp. Przy zruszeniu dna nie unosiła się żadna zawiesina tym bardziej gęsta. Właściwie to ja nawet nie mam czego odmulać bo jedyne co ,,poleciało'' do góry to drobinki drobnego kwarcowego piachu.

Zgłupiałam, pomyślałam i w rezultacie taki jest mój wniosek:

Kiedy karmię ryby pokarm rozprzestrzenia się po całym akwarium wypychany przez filtry, opadając w jakiejś części w rezultacie na dno (bo niemożliwe że co do okruszka wyłapią ryby). Wówczas wychodzi moja znienawidzona armia ślimaków i tak jeśli nakarmię ryby po godzinie 15-ej już pozostaje odkryta na piachu do dnia następnego jako że w nocy mają one to do siebie że ,,wyłażą''.

Dlaczego No3 skacze? Bo dna pilnują dwa samce które nie dają reszcie stada wyzbierać w porę drobinek pokarmu - wcześniej tą robotę odwalały ignorowane eretmodusy, bocje i glonojady - teraz nie ma komu.

Bez względu czy to będzie śladowa dawka pokarmu, czy też większa - zawsze na dnie jakieś okruchy się znajda i tak po czterech dniach mam takie stężenie No3 (mimo wszystko na szczęście filtry sobie radzą bo no2 nie jest przez testy wykrywalne).

Niemniej jednak, wkłady w filtrach częściowo właśnie wymieniam.

Jeszcze jutro nie będę karmić i znowu zmierzę stężenie No2 i No3

A teraz słucham Szanownych Panów - może jest jakieś inne wytłumaczenie! ;o)

Pozdrawiam,
Katarzyna

Ps. Tasma, Ty kiedyś napisałeś że z tymi parametrami No2 i No3 jest zupełnie odwrotnie. Od dawna chciałam Cię zapytać o co Ci wtedy chodziło, bo może ja źle coś zrozumiałam albo nie daj boshe mi się to w ogóle przyśniło - zdarza się ;o)
Kurcze, poszukałabym gdzieś tą Twoją wypowiedź ale zupełnie nie wiem w jakim temacie była ona zawarta.

Autor tasma
Użytkownik
#50 - Posted: 13 Lis 2006 19:27 
To ze pokarm opada na dno to normalne. To ze zjadaja go swiderki rowniez mnie nie dziwi. Nie powinno to rowniez w znaczacy sposob zwiekszyc stezenia NO3. Nie masz chyba przerybionego akwarium. Zreszta nawet gdyby bylo dobicie do 80 mg/l NO3 to sztuka. A moze Twoje testy sa jakies nieteges. Probowalas z innymi? Troche to wyglada jak z archiwum X.

Pzdr.
Przemek

P.S.
Ja tez nie wiem o jaka wypowiedz chodzi. Czasami pisze glupoty ;)

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#51 - Posted: 14 Lis 2006 19:33 
Cd.
Dzisiaj rano zmierzyłam No3. Nie uległo zmianie, więc postanowiłam ryby nakarmić. Przed chwilą znowu zmierzyłam i jeśli coś się zmieniło to nieznacznie (trudno to dobrze określić bo jest wieczór i świeci się w pokoju sztuczne światło).

Skoro Taśma nie poparł mojego ,,wniosku'' to nie wiem dlaczego tym razem stężenie No3 nie skoczyło do góry. Jutro wypada podmiana zgodnie z rytmem który zmuszona byłam prowadzić przez ostatnie tygodnie. To co uległo zmianie to:
-brak pokarmu przez ostanie dwa dni (wczoraj i przedwczoraj)
-wypłukanie w wodzie z filtra lekko gąbek i wkładów biol. i częściowa ich wymiana
-usunięcie z filtrów ślimaków (mn. było ich po jednej babskiej garści)
-usunięcie ślimaków z piachu ( usunięta ilość: pełny kubek)

Jutro po podaniu pokarmu zmierzę ponownie popołudniu stężenie No3

A w najbliższych dniach kupię nowe testy, choć dalej myślę że jest z nimi wszystko w porządku -ale dla własnego spokoju muszę to zrobić.

Pozdrawiam,
Katarzyna

Ps. Taśma, to niedobrze ;o/ Kawał życia zmarnowałam na rozmyślaniu co konkretnie chciałeś przez to powiedzieć! To forum jest niebezpieczne ;o) ;o);o)

Autor tasma
Użytkownik
#52 - Posted: 14 Lis 2006 19:52 
Jak mawiaja misie polarne: "nie mysl tyle bo zostaniesz mysliwym czy mysliwka"... sam juz nie wiem" ;)

Autor robertk40
Użytkownik
#53 - Posted: 14 Lis 2006 20:41 
trzcinka
witam bardzo chętnie skorzystam smugowa10m22 lub660692132 moge podjechać sam w dogodnym terminie

Autor trzcinka
Użytkownik
#54 - Posted: 15 Lis 2006 00:52 
lepiej najpierw do mnie zadzwoń ,bo ja pracuję w Pabianicach ale mieszkam 50 km od nich w dodatku niecodziennie jestem w domu.
Musimy umowic sie telefonicznie.Dzwon jutro 508213514
Pozdrówko

Autor admin
Admin
#55 - Posted: 15 Lis 2006 05:35 
Napiszcie jak juz dotrą ślimaki, bo Poczta Polska działa dziwacznie.

Marta

Autor trzcinka
Użytkownik
#56 - Posted: 16 Lis 2006 08:49 
Robertk40-świderki dla Ciebie wyłowione -duże małe i takie niewidoczne gołym okiem-razem z piaskiem.
Wypłuczesz to wszystko w swojej akwaryjnej wodzie i dla spokoju sumienia zrobisz im kąpiel krótkotrwałą w Akryflawinie-1ml leku /1 litr wody-przez 2 godziny
Wpuścisz i już -za chwilę będziesz miał milioooony.
Pozdrówko

Autor robertk40
Użytkownik
#57 - Posted: 16 Lis 2006 08:55 
dziękuje ślicznie pozdrawiam

Autor robertk40
Użytkownik
#58 - Posted: 16 Lis 2006 19:47 
swiderki nie były wysyłane odiór z rąk do rąk i odrazu mała pogawędka o temacie nie musze mówić HIHIHI

Autor admin
Admin
#59 - Posted: 16 Lis 2006 20:13 
Ale Ja Tobie wysłałam, dotarły?

Marta

Autor trzcinka
Użytkownik
#60 - Posted: 17 Lis 2006 00:44 
Zmierzyłam dzisiaj parametry wody (dla uszczuplenia tuż przy deszczowni). No2 - 0; N03 - 15 mg/l (przypominam że wczoraj wynosiło 10mg/l)
Ka siu a ja mam do Ciebie takie pytanie-jakimi to testami się posługujesz że jesteś w stanie odczytać taką niewielką różnicę w poziomie NO3.

Ja mam testy Zooleku-i jak chcę o skali 0-5-10-20-40-80-130 mg/l Jak chcę się pocieszyć to patrzę na próbkę z góry i wychodzi mi np 20 mg/l ale jak na tą próbkę popatrzę z boku to wychodzi mi 40 mg/l-a może i nawet więcej.

Mam też testy Sery i jakieś czeskiej firmy-te 2 ostatnie rozcieńcza sie wodą destylowaną.
Ale wszędzie są skale 5-10-20 itd.Nigdzie nie spotkałam się ze skalą 10-15-tak jak u Ciebie.
Czy możliwe jest że robisz błąd w ocenie-czy porównujesz skale na oko-
Czy możliwe że oceniasz to na tle jakieś kolorowej ściany-czy -no powiedzmy.-coś w otoczeniu zmnienia się co powoduje inny odczyt koloru próbki.
I czy w końcu możliwe może być że żle odczytujesz kolory-bo jest cośco na to wpływa a czego do tej pory nie zauważyłaś.?
I czy możliwe jest że w ten sposób zawyżasz odczyt?

Weż kiedyś zrób odwrotnie.np-jeśli podmieniasz wodę wieczorem i potem rano mierzysz parametry-zrób odwrotnie-rano podmień wodę -a wieczorem zmierz parametry.Łapiesz o co mi chodzi?-bo coś mam cięzkię przekładanie myśli na papier:)

Strona  Strona 2 of 4:  « Previous  1  2  3  4  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Poratuje mnie ktos swiderkami? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®