Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Start filtra fluidyzacyjnego.

Autor fazi64
Użytkownik
#1 - Posted: 21 Kwi 2006 13:15 - Edytowany przez: fazi64 
Witam,
Wczoraj (w koncu) uruchomilem filtr jw.: Pentair Aquatics Lifegard Bed Filter FB300.
W kilku slajdach wyglada to tak:









Zainteresowanym sluze dokladniejszym opisem.
Pzdr.
Fazi64

Autor timus
Użytkownik
#2 - Posted: 21 Kwi 2006 13:37 
Fazi64

Czyli że do zasilenia wystarczy turbo 8W?

Ta końcówka na wylocie dobrze napowietrzy wode ;)

Marcin.T

Autor tasma
Użytkownik
#3 - Posted: 21 Kwi 2006 13:38 - Edytowany przez: tasma 
Mnie interesuje czy bardzo szumi? Do jakiego akwarium i wogole napisz cos wiecej. To bardzo malo znany typ filtrow. Acha ile za niego zaplaciles.
Edycja:
Glowica 8W do fluidyzacyjnego? Kiedys czytalem opis takiego filtra. Autor pisal, ze ze wzgledu na to ze piasek bardzo tlumi przeplyw potrzebna jest mocna, a co za tym idzie glosna pompa. Hmm. Ponawiam pytanie o pojemnosc zbiornika i filtracje. Wiesz pewnie ze taki filtr "dojrzewa" okolo 40 dni.

Autor fazi64
Użytkownik
#4 - Posted: 21 Kwi 2006 14:06 - Edytowany przez: fazi64 
Witam,
Filtr zakupiony na Allegro, ale wystawiony byl w promocji przez sklep Um-Um, maja go stale w ofercie.
Zamontowany w moim najwiekszym (mam nadzieje juz niedlugo) akwarium 576 l, jako trzeci (czwarty liczac prefiltr, ktory go zasila), oprocz kubla PJF-1501 z piecioma pojemnikami (gabka, ceramika, koral, keramzyt, biobale, gabka), glowicy AquaClear 70 (dawny PowerHead 801 Hagena) z duza niebieska gabka Atmana i prefiltra (filtr 200 AquaSzut, na glowicy o mocy 8W tej samej firmy). Specjalnie zmienilem miejscami glowice, bo AquaClear bylby za mocny (producent podaje jako zalecana - glowice PowerHead 301).
Przeplyw ma byc taki, zeby poruszyc piasek do poziomu zaznaczonego na kuble i nie powodowac jego wyplukiwania do akwarium. Regulator jak na razie nie jest nawet stawiony na max'a, wiec pompa spelnia swoje zadanie.
Glosnosc dzialania, to plusk wody spadajacej z dyfuzora (jest to cieniutki film wodny powodujacy dodatkowe napowietrzenie). Zloze zaszczepilem woda z przeplukanej gabki filtra wewnetrznego (zalecenie producenta dla szybszego osiagniecia pelnej zdolnosci filtracyjnej).
To tyle gwoli wstepu. O dalszym dzialaniu i zmianach w parametrach wody (zmierzone wczoraj przed podmiana i instalacja to: pH-7,8; N03-30; GO-8; GW-7)
Pzdr.
Fazi64

Autor fazi64
Użytkownik
#5 - Posted: 24 Kwi 2006 13:48 - Edytowany przez: fazi64 
Witam,
Zauwazylem jedna rzecz po kilku dniach dzialania filtra. Juz trzeci raz musialem tlumic przeplyw (jest specjalne pokretlo na zaworze dolotowym filtra), bo zloze zaczelo sie podnosic ponad zaznaczony na kuble
filtra poziom maksymalny. Nie wiem czym to moze byc spowodowane, bo przeplyw w glowicy z zainstalowanym filtrem AquaSzut (filtr 200-pojemnik z wloknina i grysem koralowym) na pewno sie zmniejsza wraz z zapychaniem sie wlokniny, a zloze szaleje coraz bardziej. Moze "puchnie" od bakteri namnazajacych sie na ziarenkach piasku?? ;)).
Pzdr.
Fazi64

Autor fazi64
Użytkownik
#6 - Posted: 29 Maj 2006 01:34 
Witam,
Niestety - ten sposob podawania wody do akwa z filtra:

na dluzsza mete sie nie sprawdzil (zbyt duzy halas spadajacej wody). Zastapilem go zwyklym patentem (kawalek weza silikonowego pod powierzchnie wody i na to dyfuzor). Bloga cisza w nagrode (fotka w najblizszym czasie).
Pzdr.
Fazi64

Autor kobe
Użytkownik
#7 - Posted: 20 Wrz 2006 23:07 
Witam, Chciałbym się dowiedzieć jaksprawuje się filtr po dłuższym okresie użytkowania. Czy rzeczywiście usuwa również NO3 z wody? Za odpowiedż dzięki. Andrzej

Autor fazi64
Użytkownik
#8 - Posted: 20 Wrz 2006 23:27 
Witam,
Filtr dziala bez zarzutu, czuwajac nad zerowym poziomem azotynow (NO2). Jego obsluga, to obsluga prefiltra, co sprowadza sie do regularnego czyszczenia gabki zalozonej na glowicy PowerHead'a, napedzajacego cale ustrojstwo.
Niestety azotanow (NO3) nie usuwa - tu swoje zadanie spelniaja podmiany (cotygodniowe wody), a ostatnio zaczalem testowac wewnetrzny filtr firmy Ferplast - BlueWave 3, gdzie do jednej z komor dodaje (jeden co tydzien)woreczki z wkladem filtracyjnym NitratEX firmy JBL, tworzac namiastke filtra denitryfikacyjnego (powolny przeplyw wody, hamowany dodatkowo przez specjalny material, w ktorym umieszczony jest wklad, powoduje powstanie beztlenowych warunkow korzystnych do rozwoju bakterii denitryfikacyjnych).
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#9 - Posted: 21 Wrz 2006 00:08 
Ja od paru miesiecy testuje filtry wewnwtrzne bilogiczne BlueWave7 (3 sztuki w roznych zbuiornikach) oraz wenetrzne modulowe Blumodular firmy Ferplast (moc 1200l/h, w 3 zbiornikach).

Autor kobe
Użytkownik
#10 - Posted: 21 Wrz 2006 08:07 
Pytałem, gdyż gdzieś w sieci znalazłem informację, że użytkownikowi takiego filtra zniknęło również NO3 z wody. Zacząłem przymierzać się do zrobienia z tego powodu takiego filtra, ale chyba w tamtym tekście wkradł się błąd. Ty używasz go już jakiś czas i napewno na przykładzie Twojego zbiornika można coś powiedzieć, co usuwa z wody. Dzięki za odpowiedź, chyba pozostanę przy tym co mam.

Autor danlack
Użytkownik
#11 - Posted: 21 Wrz 2006 08:30 
tworzac namiastke filtra denitryfikacyjnego

Krzysiek,
Tu juz chyba za bardzo pusciles wodze fantazji :-) - absorbenty chemiczne a denitryfikator to chyba troszke co innego.

A swoja droga nie znam nikgo kto by ostatecznie i dlugoterminowo zapanowal na reduktorem azotanow (denitryfikatorem).

Bogdan

Autor fazi64
Użytkownik
#12 - Posted: 21 Wrz 2006 09:11 - Edytowany przez: fazi64 
Witam,
namiastke Bogdanie. ;))
Pzdr.
Fazi64

Autor fazi64
Użytkownik
#13 - Posted: 6 Mar 2007 16:44 
Witam,
Odswiezam temat, bo po prawie roku bylem zmuszony zaingerowac w sprzet. Ale po kolei:
Od pewnego czasu zaczalem zauwazac, ze poziom piasku, unoszacego sie w kolumnie filtra zaczal opadac coraz nizej i na nic zdalo sie czyszczenie prefiltra i glowicy (PowerHead 402 Hagena). Juz myslalem, ze zbyt mala wydajnosc glowicy jest winowajca (ale zastanawialo mnie, ze przeciez Hageny, to jedne z najlepszych urzadzen tego typu i niecaly rok dzialania nie moze az tak pogorszyc parametrow dzialania pompy).
W koncu pisaek opadl, tak nisko, ze zaczalem sie obawiac o zloze bakteryjne (wiadomo - im zywszy ruch zloza piaskowego, tym lepsze natlenienie i latwiejsze jego samooczyszczanie).
Zdecydowalem sie na przeglad generalny. Nie wnikajac w konstrukcyjne niuanse filtra fluidyzacyjnego firmy Pentair, okazalo sie, ze czesc zloza dostala sie w miejsce, gdzie nie powinno go byc i to wlasnie ta garstka piasku blokowala swobodny ruch pozostalej czesci zloza.
Zmuszony zostalem do otwarcia filtra, wylania i przeplukania zloza (caly czas w wodzie z akwarium, dokladnego oczyszczenia wszystkich koniecznych otworow z pozostalosci osadu i piasku (zeby po ponownym skreceniu filtr nie zaczal przeciekac) i ponownego zlozenia calosci.
Najwiekszym problemem okazalo sie ponowne napelnienie kolumny filtra zlozem. Przy pierwszej instalacji sypie sie do srodka suchy, drobniutki piaseczek, wiec nie ma najmniejszego problemu. Teraz jednak zmuszony bylem napelnic filtr mokrym zlozem. Probowalem roznych sposobow, ale w koncu zastosowalem metode "na rurke".
Wzzialem waz do spuszcznia wody (taki sklepowy z kawalkiem cienkiej plastikowej rurki i lejkiem na koncu, ale bez lejka) i zaczalem zasysac zloze z wiaderka, jak wode z baniaka przy podmianie, uwazajac, zeby zloze nie doszlo do moich ust, bo krzemionki nie trawie ;)))
Tak dzialajac, przekladalem koniec rurki w otwor filtra i wdmmuchiwalem zloze do srodka. Po kilku minutach filtr byl pelny i gotowy do uzycia.
Szybki montaz i.... zloze znowu dziala jak nalezy.
I na koniec jedna uwaga - oprocz niewielkiej ilosci osadu, unoszacego sie ponad zlozem i szlamu w rurkach i na zaworach filtra, samo zloze piaskowe okazalo sie byc czysciutkie, jakby mialo byc uzyte pierwszy raz.
Zero "zapaszku", jaki czujemy przy przeplukiwaniu gabek, po dwoch delikatnych przeplukaniach woda z akwarium nad zlozem umieszczonym w wiaderku byla czysciutka. Mysle, ze to dowod na naprawde dobre dzialanie tego filtra, ktory z czystym sumieniem moge polecic kazdemu, jako alternatywne zrodlo filtracji biologicznej w akwarium.
Uff... troche sie rozpisalem, ale moze komus sie przyda ;))
Pzdr.
Fazi64

Autor jacekkudla
Użytkownik
#14 - Posted: 7 Mar 2007 10:23 
Fazi
A jak oceniasz w perspektywie tego roku wydajność tego rodzaju foltracji??

JAcek

Autor fazi64
Użytkownik
#15 - Posted: 7 Mar 2007 10:47 
Witam,
Jako, ze jest to niejedyny moj filtr (oprocz niego mam jeszcze kubel i glowice AquaClear z duza gabka), moge mowic tylko o tym kopleksowym systemie - w moich 576l jest to chyba optimum.
Pzdr.
Fazi64

Autor jacekkudla
Użytkownik
#16 - Posted: 7 Mar 2007 11:02 
Pytałem Fazi bo czasem sie zastanwaiam czy ja akurat w swojej filtracji nei przesadziłem w dobroci:) bo mam sump z 100 litrami złoża, komin 15 litrów i duża gąbka wewnętrzna z powerheadem 803, parametry dobre ale czy na połowie tego też nie były by dobre???
JAcek

Autor fazi64
Użytkownik
#17 - Posted: 7 Mar 2007 11:12 
Witam,
Jacek, chyba nie masz nic do roboty. Lepszy nadmiar filtracji, niz jej niedomaganie.
Pzdr.
Fazi64

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Start filtra fluidyzacyjnego. Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®