Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

podnoszenie PH/KH

Autor bernard
Użytkownik
#1 - Posted: 6 Lut 2007 01:25 
Mam do Was pytanie dotyczące podnoszenia PH/KH.

W moich akwariach tanganickich PH wynosi 7,5, KH -6, GH - 16. Dekoracje stanowią wapienie, a wkłady w filtrach sprzyjać miały utrzymaniu wysokiego PH. Woda w kranie ma PH 7.
Niestety od wielu miesięcy poziom PH nie wzrasta, a jedyne co udało mi się osiągnąć to podniesie go o 0,5.
Stąd moje pytanie. Czy jest jakiś sposób na skuteczne i w miarę trwałe podniesienie PH. Są preparaty typu PH Plus (Sera, Tetra). Czy Waszym zdaniem stosowanie ich ma sens? Czy wiąże się to z koniecznością dodawania środka przy każdej podmianie, czy też jest możliwość ustabilizowania poziomu PH i podnoszenie go w większych odstępach czasu.
A może sada oczyszczona? Czytałem o możliwości użycia np. torebek z tym specyfikiem wewnątrz akwarium i ich wymianie co jakiś czas. Czy przy takim rozwiązaniu jest możliwość osiągnięcia stałego efektu?
A może nie ma sensu walczyć z wiatrakami?
Moje kilkuletnie doświadczenia z trofeusami pokazują, że ryby te moga być zdrowe, ładnie wybarwione, a także rozmnażać się w wodzie o PH = 7,5.
Obawiam sie też, czy używanie chemii nie spowoduje większych szkód, niż przyniesie pożytku.
Pozdrawiam
Bernard

Autor sebas
Użytkownik
#2 - Posted: 6 Lut 2007 02:17 
Witam ja uzywam tylko sody przy podmianach i PH utrzymuje mi sie na poziomie 7,8-8,0 . W kranie mam ok. 7,1 . ale mysle ze w tej sprawie powinni sie wypowiedziec bardziej doswiadczeni .

Pozdro.

Autor duch
Użytkownik
#3 - Posted: 6 Lut 2007 08:41 
Witam.
Częściowo napisałem odpowiedź na to pytanie w innym Twoim poscie.
1-"Moje kilkuletnie doświadczenia z trofeusami pokazują, że ryby te moga być zdrowe, ładnie wybarwione, a także rozmnażać się w wodzie o PH = 7,5."-nie sugerowałbym sie tymi doświadczeniami.Tropheusy od pokoleń chodowane w akwa napewno bedą miały większą tolerancję na parametry wody niż ryby z odłowu.!!!Pomimo,że jak pisałeś masz je rok,nie oznacza to że do tej pory byłop z nimi wszystko oki.Moim zdaniem parametry wody na dłuższą metę muszą odbić sie w końcu na zdrowiu ryb.Owszem ryba żyje,rozmnaża sie,ale zwykle wszystko to trwa do czasu.
2-podnoszenie ph-soda -ale ja nie stosowałem jej jak piszesz w jakimś woreczku,tylko sypalem do wiadra a potem lalem wode do podmainy
-wapień-stosunkowo miekki(pisałem w 2 Twoim wątku)
-sól specjalnie preparowana dla ryb z Tanganiki-nie podaję nazw ale myśle że bez problemu znajdziesz w necie
Pozdrawiam-Andrzej.

Autor winiar
Użytkownik
#4 - Posted: 6 Lut 2007 08:52 
Dodam do wypowiedzi duch'a, że możesz użyć jeszcze koralowce do filtra np kubel, czy kaskada. Nie powinny być duże [duże pokrusz na mniejsze], wówczas jest większa powierzchnia styku z wodą co powoduje lepsze buforowanie wody.

Tak na prawdę to aby podnieść PH i twardośc to powinieneś użyć sodę lub sól. Wapienie, czy koralowce będą buforowały wodę utrzymująć jej parametry a nie powodując ich szybki wzrost.

Marek

Autor bernard
Użytkownik
#5 - Posted: 6 Lut 2007 19:25 
Rzeczywiście, przekonuje mnie wypowiedź Andrzeja, że ryby F1 łatwiej się przystosują do warunków wodnych panujących w akwarium niż ryby z odłowu....
Proszę Was jeszcze o zweryfikowanie pewnych kwestii:

1. Czy prawdą jest, że powinna to być soda oczyszczona z apteki (a nie spożywcza).

2. Czy można stosować proste matematyczne obliczenie, że np.
- woda kranowa ma PH 7
- w 10 litrowym wiadrze podniosę PH do 8
- wlewając wiadro wody do akwarium 100 l uzyskam w zbiorniku wodę o PH 7,1

3. Czy podnoszenie PH o 0,1 tygodniowo będzie odpowiednie? Wyczytałem, że niebezpieczne może być podnoszenie jednorazowo o więcej niż 0,2.

4. Ile mniej więcej tej sody oczyszczonej potrzeba, aby przy wyżej opisanym zabiegu podnieść w 10 litrowym wiadrze PH z 7 do 8?


Pozdrawiam
Bernard

Autor tooold
Użytkownik
#6 - Posted: 6 Lut 2007 20:03 
Ile mniej więcej tej sody oczyszczonej potrzeba, aby przy wyżej opisanym zabiegu podnieść w 10 litrowym wiadrze PH z 7 do 8
1. Czy prawdą jest, że powinna to być soda oczyszczona z apteki (a nie spożywcza

możesz używać sody spożywczej - śmiało

na drugie pytanie nikt rozsądny Ci nie odpowie, bo każda woda ma inny skład soli przy nawet tyym samym pH . To musisz ustalić sam, doświadczalnie. Ja dodawałem łyżeczkę na wiadro wody używanej do podmiany.

Autor duch
Użytkownik
#7 - Posted: 6 Lut 2007 20:11 
Witam.
TOOOLD dobrze napisał ,każdy ma swoje sposoby i robi to w zależności od własnych uwarunkowań.Zalecany jest dodatek 30g sody na 100 litrow.Nie wiem czy wystarczy to żeby u Ciebie odpowiednio podnieść ph ale najpierw uzyskaj takie "stężenie".Oczywiście powoli.Ja jak zaczynałem stosować sodę to do akwa 375 l dawałem co tydzień 30 gram podczas podmiany do czasu aż po kolejnych podmianach ten poziom sie ustabilizował.Podmieniam 120 l wody.Może troszkę niejasno,ale mam nadzieję ze w miarę zrozumiale napisałe,Pozdrawiam-Andrzej.

Autor rafi201
Użytkownik
#8 - Posted: 6 Lut 2007 21:27 
Witam.

Powtórze jedynie poprzedników:

1. Koral, wapienie itp. raczej stabilizuja (buforuja) parametry niz je wyraźnie podnoszą.
2. O sodzie oczyszczonej z apteki czytałem na forum i nawet akurat dziś probowałem ja w aptece kupić - pani powiedziala, zebym kupił w spozywczym.
Stosowałem spozywczą z dobrm skutkiem dodajac przy podmianie do wody wlewanej w ilosci 30g/100l.
Jeszcze lepsze efekty uzyskiwałem stosując AquaDur.

Pozdrawiam - Rafal

Autor rufus1
Użytkownik
#9 - Posted: 6 Lut 2007 22:49 
Rafal powiedz tej madrej Pani w aptece niech ci dorzuci troszke pieniazkow na ta spozywcza. W aptece kilogram czysciutkiej sody oczyszczonej kosztuje ok 12 zł.
Latwo przeliczyc ile czlowiek placi za ladne opakowanie sody spozywczej.

Autor sebas
Użytkownik
#10 - Posted: 6 Lut 2007 23:26 
Witam a ja dzisiaj bylem w pięciu aptekach i w zadnej nie mieli sody , w jednej z aptek powiedzieli ze maja ale tylko taką w ampułkach, (co to za soda nie mam pojęcia) nie kupiłem.

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / podnoszenie PH/KH Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®