Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

prąd w akwarium-za dużo prądu

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor trzcinka
Użytkownik
#1 - Posted: 20 Sty 2007 22:42 
czy jest taka możliwość że pracujące w akwarium urządzenia wytwarzają na powierzchni wody prad????
Podczas czyszczenia akwa z aksolotlami włożyłam do wody rękę-a mam złamany paznokieć i lekko naddarty-w tym miejscu palca-bardzo mnie uszczypnelo.
Wzięlam więc drut końcówkę do wody a drugą na język i w niektórych miejscach na powierzchni wody -tak czułam jak bada sie językiem padniętą baterię.bardzo delikatny-a jednak prąd.

Ponieważ -dni ostatnie szalonei mało miałam pracy-to jeszcze doszło i to.
Najpier myślałam że to jakieś przepiecie z diod LED-odłaczyłam je i wyjełam z wody
Dalej na powierzchni był prąd
Chodzila wtedy pompa Power Head-tłocząca wode do lodówki akwa
Przeniosłam ją do wiadra-i w wiadrze nie czułam prądu.

Urządzenia położyłam z powrotem do akwa.i nic już nie czułam-w międzyczasie czyszcząc je i lodówke.
Ponieważ cały czas odłączony jest kubeł-to wlożyłam do środka taki mały filtr gąbkowy-turbofilter Aquaela-no i przy wylocie na powierzchni wody-pojawił sie ten prądzik..W oddalonej od niego części akwa-nie czułam nic.
Wyłączyłam więc ten filtr i wraz z nim zniknął prąd z pow wody.
Włożyłam go do wiadra-i sprawdziłam -w wiadrze nic nie czułam.

Ki diabeł-???-czy pracujące urządzenia-jakieś widracje-wirniki magnetyczne-czy spotykające się fale z wylotów różnych urządzeń moga wytwarzać taki prąd-czy mam jakieś przepięcie-trochę a nawet bardzo sie boję-glębiej w wodzie tego nie czuć.
Ale moje aksiki podpływają do pow wody łapiąc powietrze-a dziś tego nie robią.
Wiem że może temat nie na to forum-no ale do kogo mam się zwrócić jak nie do Was.
Pozdrówko

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 20 Sty 2007 22:52 
Beato to "kopanie" pradem pochodzi moim zdaniem od urzadzen pracujacych w akwarium. Przewaznie tak maja wedlug mojej oceny kiepskie urzadzenia pod wzgledem technologii zabezpieczjacej. wim ze kazde urzadzenie ma takie kategorie bezpieczenstwa , ale wiadomo jak to jest jak cos dluzej pracuje. dlatego te "lepsze" firmy maja wedlug mnie lepiej to opracowane i ich produkty sa wykonane z leopszych materialow.
Szczegolnie lubia "kopac" grzalki oraz starsze filtry wewnetrzne.
Lepszego "kopa" otrzymamy moim zdaniem w akwarium, bo tam jest wiecej soli, ale moge sie mylic.
Z tego co pamietam to chyba Robert- kasanga jest elektrykiem lub ma podobny "fach". Moze cos wiecej napisze na ten temat.

Beato uwazam ze temat jest jak najbardziej na forum bo przeciez te urzadzenia pracuja w naszych zbiornikach oraz chodzi o nasze bezpieczenstwo. Akwarium to przyjemnosc, ale rowniez obowiazek i rozwaga w obchodzeniu sie z urzadzeniami akwarystycznymi.

Leszek

Autor krasa
Użytkownik
#3 - Posted: 20 Sty 2007 22:55 
Wzięlam więc drut końcówkę do wody a drugą na język
OMG kobieto plz większe spięcie i czytalibyśmy nekrolog nie posta !!!
Bez takich eksperymentów. Woltomierz nazywa się urządzenie. Nie jestem elektrykiem ale może by spięcie na którymś z urządzeń. Spytaj na Akwarystyka.com.pl w technicznych działach, tam i elektrycy siedzą ;)
Pozdrawiam Radek

Autor fazi64
Użytkownik
#4 - Posted: 20 Sty 2007 22:57 
taki mały filtr gąbkowy-turbofilter Aquaela
Witam,
Czesta wada filtrow Aquaela (od pewnego czasu ten problem w moich egzempalarzach zniknal) bylo to, ze pod wplywem dlugiego przebywania w wodzie kable mocno twardnialy i sztywnialy i na wejsciu do glowicy odslaniala sie izolacja przewodow. Sprawdz jak jest u Ciebie. Ja gdy tylko stwierdzalem taka sytuacje - od razu likwidowalem taki wadliwy filtr (dmuchajac na zimne) choc nie stwierdzilem nigdy "kopania" wody. Jednak z pradem nie ma zartow.
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#5 - Posted: 20 Sty 2007 23:04 
Wlasnie chcialem to napisac o czym wspomnial Fazi, te kable (a w niektorych starych filtrach w pewnych miejscach wylewki z zywicy rowniez pekaja).
Dlatego jedna z firm produkujaca grzalki bardzo dba o jakosc tego elementu urzadzenia (kabel). chyba wiedza o co chodzi ;-).

Leszek

Autor trzcinka
Użytkownik
#6 - Posted: 20 Sty 2007 23:51 
OMG kobieto plz większe spięcie i czytalibyśmy nekrolog nie posta !!! dzieki za troske-ale wiesz towynika z tego że po prostu nie sięgam by tam jęzor włożyć-a zadzwoniłam do wiejskiego elektryka i tak mi kazał zrobić-sama bym na ten pomysł oczywiście nie wpadła.

Ten mały filt faktycznie leżał nieużywany przez kilka miesiecy-może coś sie rozeschło.

Ale za pierwszym razem wydaje mi sie że go nie byow wodzie a prądzik był-przy głowicy Pawer Head-oryginalnej -niemieckiej-a teraz nie ma jz przy niej prądu-i w ogóle już go nie ma-

To było dosłownie takie bardzo delikatne drżenie na języku a na palcach -jak wkładałam końcówke paznokci i dotykałam powierzchnę opuszką palca.Jak wkładałam głębiej-to nie było tego czuć.

A takie przepięcie z kabla-to chyba 220-i tu już by mnie faktycznie nie było-ale wcześniej chyba zwierząt.


Może to jednak nie przepiecie-a takie drgania-bo ta głowica na wylot ma założoną rurę która doprowadza wode do lodówki(chińskiej)i leży w poziomie opierając sie o szybę-może jej drgania powodują wytworzenie się prądu-zmieniałam układ-bo sprzątam akwaria-może coś sie zmieniło.

No już nie wiem nawet jak mam to opisać-ale na pewno nie było to jakieś złudzenie.
Acha-do wody aksolkomdosypałam soli-bo poleciało trochę brudu jak zrestartowałam lodówke-a nie wiedziałam że w niej też będzie dużo tego syfku-jak w kubłach.

Autor kasanga
Użytkownik
#7 - Posted: 21 Sty 2007 11:48 
Witam

Fazi napisal;pod wplywem dlugiego przebywania w wodzie kable mocno twardnialy i sztywnialy i na wejsciu do glowicy odslaniala sie izolacja przewodow.

Takie uczucie mrowienia wystepuje wtedy gdy nastapi zanizenie wartosi izolacji przewodow pod wplywem w/w przyczyn
Moze byc tak ze Jestes szczegolnie wrazliwa i wyczuwasz obecnosc napiecia nawet gdy jego wartosc nie przekracza napiecia bezpiecznego
Jezeli masz dostep do miernika uniwersalnego nalezy pomierzyc ,czy to napiecie nie przekracza 25v(wartosc bezpieczna w warunkach gdy rezystancja ciala ludzkiego w stosunku do zioemi jest mniejsza niz 1000ohm,wplyw wilgoci)
Nastawiaszmiernik na wolty zmienne, jedna koncowke zanuzasz w akwa,druga do potencjalu ziemi(np kolka ochronnego gniazda 220 v)
odczytujes wartosc napiecia
Jesli przekracza w/w wartosc glowica do wymiany(obejrzyj dokladnie przewody moze da sie cos naprawic?)lub inny sprzet (grzalka,filtr wewn)

Pytanie zasadnicze CO CHRONI TWOJA INSTALACJE DOMOWA?
Jakie zabezpieczenia?


Robert

Autor timus
Użytkownik
#8 - Posted: 21 Sty 2007 12:22 - Edytowany przez: timus 
A wiecie że w starszych książkach akwarystycznych zaleca sie uziemnienie akwarium? Przewód bezpośrednio z wody podłączony jest do uziemnienia.

A w książce Moje Akwarium autorstwa Hansa J Mayland jest opisana listwa z zabespieczeniem. Na stronie 35

Marcin.T <')))><

Autor roa
Użytkownik
#9 - Posted: 21 Sty 2007 13:07 
Należy stosować w instalacji domowej wyłączniki różnicowo-prądowe 0,03A, czyli popularne różnicówki. Skutecznie zabezpieczają przed porażeniem.
Należ pamiętać tylko o odpowiednio częstym ich testowaniu. Co 30 dni.

Artur

Autor kasanga
Użytkownik
#10 - Posted: 21 Sty 2007 13:52 
Należy stosować w instalacji domowej wyłączniki różnicowo-prądowe 0,03A, czyli popularne różnicówki. Skutecznie zabezpieczają przed porażeniem.

I TO JEST DOBRE ROZWIAZANIE!!!(zabezpieczenie przed porazeniem)
Ale jest jeden problem
Jesli nastapi wylacvzenie takiego wylacznika gdy nie jestesmy obecni w domu to jest analogiczna sytuacja jak w przypadku wichury
BRAK ZASLANIA!!!!
Czyli wniosek jest jeden Zaslanie rezerwowe jest konieczne!!!

pozdrawiam Robert

Autor trzcinka
Użytkownik
#11 - Posted: 21 Sty 2007 13:55 
Pytanie zasadnicze CO CHRONI TWOJA INSTALACJE DOMOWA?
Jakie zabezpieczenia?

Stara instalacja elektryczna-były przewody aluminiowe i linki.Częściowo zostało to wymienione-potem elektryk się ulotnił-i ma do wymiany jeszcze część elektryki.Generalnie prąd który idzie do mojego pokoju z akwariami jest już na tych nowych przewodach.
Zabezpieczenie to 3 automatyczne 16 amperowe bezpieczniki.

Przypadkowo mam w domu takie urządzenie Wielozakresowy miernik uniwersalny LAVO 21

Wyjęłam z wody tą głowiczkę Aquaela-bo podłączylam już kubeł.
Oraz na zasadzie pięści popukalam w głowicę Power Heada-która po czyszczeniu bardzo hałasowała-może wirnik żle wszedł-lub zrobiły sie jakieś luzy-teraz pracuje cichutko .
A ja nie wyczuwam żadnego prądu-zwierzęta też chyba nie -bo normalniepływają.

A i jeszcze tak w pokoju mam zrobionych 10 nowych gniazdek-podlączonych częściowo do 2 korków-bo gdyby było jakieś zwarcie na 1-nym-abym mogła szybko przełączyć akwaria na ten działający poprawnie,
Kiedyś w nocy tak się właśnie stało że wyrzucało cały czas korek-i nie można było znaleśc przyczyny.Potem okazało sie że w pomieszczeniu gospodarczym zamókł kabel od lampy jarzeniowej i on dawał zwarcie.

Całkowicie bezpiecznie będzie w domu jak elektryk dokończy prace-bo w którymś miejscu są jeszcze linki i aluminium-ale to dotyczy innej cześci domu-

Zaraz przymierzę się z tym miernikiem-chociaż teraz wydaje mi się że jest OKI
Wielkie dzięki.

Autor trzcinka
Użytkownik
#12 - Posted: 21 Sty 2007 14:09 
to czy w takim razie gdy elektryk będzie kończył prace to ma zamontować te różnicówki?

Będę kupowała agregat prądotwórczy.W domu zawsze jest tata-no chyba że choruje i jest w szpitalu-wtedy klapa na całaj lini.Ale myślę że nie będę miała takiego pecha że gdy zabraknie prądu to nikogo nie bedzie w domu.W końcu z góry ktoś nad nami czuwa.mam taką cichą nadzieję.

Muszę się tak zabezpieczyć-bo raz z powodu braku prądu nie poszlam do pracy-a absolutnie nie powinno się to zdarzyć nigdy więcej-bo wtedy ktoś inny musi zrezygnować ze swoich-być może też ważnych spraw-i zostać za mnie w pracy.
Teraz nikogo nie obchodzi że ktoś ma problem-i to w dodatku z rybami-dla kogoś kto tego nie przeżył takie sytuacje są niezrozumiałe.Załatwienie szybkiego zastępstwa nie było latwe-a sytuacja postawiona na ostrzu noża.
Najgorsze jest to że to zawsze ja byłam ta dyspozycyjna od zastępstw.A jak ja potrzebowałam-to był problem-na szczęście nauka nie idzie w las-i przy okazji czegośsię dowiedziałam.

Koledzy z pracy nie wykazali zrozumienia a całkiem obca osoba -to znaczy znajoma z forum-potrafiła przyjechać by mi pomóc-mówię o Roberciek40.

A to prawie 100 km w jedną strone.

Autor robertk40
Użytkownik
#13 - Posted: 21 Sty 2007 14:38 
Witam Trzcinka mam nadzieje że rybcie dojdom do siebie mam jedno ale , trzymaj język z daleka od prądu bo kto będzie zajmował sie puzniej baniakiem ( w razie przebicia na przewodzie dochodzącym do filtra w chwili testu językowego dostałabyś pełne 220W ) najtańsze mierniki prądu można kupić dosłownie za ok 7zł , odłanczając po koleji urządzenia dojdziesz bez problemu które jest wadliwe

Autor trzcinka
Użytkownik
#14 - Posted: 21 Sty 2007 15:39 
Robert40-wiesz że jak wyjechałeś -to na 2 godziny zabrałeś ptrąd-a ja Ci nawet kawy nie zrobilam:):)
Robert Kasanga-tu jest ten miernik-i głowica oraz lodowka-
czy możesz mi napisać który kabelek gdzie podłączyć do miernika i gdzie dotknąć-najlepiej prostym jezykiem dla analfabety.[imgs] [/imgs][imgs] [/imgs][imgs] [/imgs][imgs] [/imgs]

Autor trzcinka
Użytkownik
#15 - Posted: 21 Sty 2007 19:10 
Kasanga-proszę o pomoc w interpretacji wyników
Czerwony kabelek włożyłam do 1 górnej dziórki oznakowanej znakiem +
drugi jego koniec wkładłam do wody.
Biały kabelek podłączyłam do gnazdka w miejsce gdzie nie ma prądu(zmierzyłam to specjalnym śrubokrętem) a drugi koniec białego kabla podłączałam kolejno do dziórek w górnym rzedzie pod którymi są podpisy
2-dziórka-0,5--UKŁAD A
3-1,5 UKŁAD B
4-5,0 UKŁAD C

wyniki odczytywałam na górnej skali w akwa a trofciami
A-3,2
B-3,0
C-1,0
W akwa z aksolotlami
A-2,5
B-o,6
C-0,1

Rozumię zę by odczytać wynik trzeba coś przez coś pomnożyć-tylko co i jak-czy to co mierze jest miarodajne.W akwariach gdzie mam podłączone filtry kaskadowe-strzałka się nie wychyla.
Teraz będę po kolei odłączała wszystkie urządzenia i sprawdzę co wytwarza ten prąd-ale jak zinterpretować wyniki-jestem całkiem zielona-może rozpoznasz ten miernik i będziesz mógł mi podać coś konkretniejszego.
Bo prąd jest-na palce (i język:):)-go nie czuję więc gdyby nie ten miernik w ogóle bym nie wiedziała że jest.

Autor Luna
Użytkownik
#16 - Posted: 21 Sty 2007 20:47 
No tak, jak nie miałaś prądu-było źle. Teraz masz " w zapasie" i też źle. Dziewczyno, weź się zdecyduj...

Nie, a tak na poważnie to zostaw sobie ten języczek do odbierania walorów smakowych i wydawania z siebie skoordynowanych dźwięków. Z kim ja będę ględzić? Wiesz jakie drogie są wieńce? Przecież wiesz, że nie dostanę już więcej wolnego!

A tak zupełnie poważnie, to ja się nie znam na takich rzeczach, ale może sprawiłam, że się uśmiechnęłaś.

Pozdrawiam Ciebie i Twojego boskiego elektryka wiejskiego

Was też Kochani.

Luna

Autor kasanga
Użytkownik
#17 - Posted: 21 Sty 2007 21:57 
Trzcinko

Przykro mi ale nie znam tego miernika
+ oznacza ze mierzymy napiecie stale ,chyba ze jest przelacznik stale zmienne
Ale sproboje SIE Z TYM TEMATEM POMOCOWAC :)
1.MIERNIK MUSI BYC PRZELACZONY NA ZMIENNE~(STALE OZNACZONE JEST KRESECZKA POZIOMA-
2.JEDEN PRZEWOD WLOZONY DO GNIAZDA+
3DRUGI PRZEWOD (TE GNIAZDA 0,5.... TO ZAKRESY POMIAROWE MIERNIK)WLOZ DO GNIAZDA OZNACZONEGO 1(latwiej bedzie odczytywac wynik)
4Sa trzy skale A, B, C (kazda skala odczytuje inna wielkosc elektr mosisz je prawidlowo poszukac Ciebie interesuje skala napiecia zmiennego V~
5OTRZYMANY WYNIK PRZEMNOZ PRZEZ ZAKRES CZYLI RAZY 1

Z tych pomiarow ,ktore Wykonalas raczej widac ze jest OK

Generalnie mi ZAIMPONOWALAS
TRZCINKO NIE JEDEN FACET BY ZWATPIL
Wylacznik roznicowo pradowy bezwzglednie zainstaluj(jezeli siec jest dosc rozbudowana polecalbym nawet dwa ,by jedna awaria nie WYLACZALA CALEJ SIECI!!! CZYLI NAPIECIA W CALYM DOMU

PZDRAWIAM

Caly pod wrazeniem Robert

Autor roa
Użytkownik
#18 - Posted: 21 Sty 2007 22:14 
I TO JEST DOBRE ROZWIAZANIE!!!(zabezpieczenie przed porazeniem)
Ale jest jeden problem
Jesli nastapi wylacvzenie takiego wylacznika gdy nie jestesmy obecni w domu to jest analogiczna sytuacja jak w przypadku wichury
BRAK ZASLANIA!!!!


Oczywiście różnicówkę może nam zrzucić, ale tak samo może nam wywalić korki i może zdarzyć się mnóstwo innych rzeczy.
Jeśli już naprawdę mamy obawy, że często będzie nam ją zrzucało to kupmy ją w wersji selektywnej.

Ja u siebie mam zainstalowane różnicówki od 3 lat. Zrzuciło mi jedną raz jak majstowałem przy oświetleniu choinkowym.

Jeśli instalacja na to pozwala to POWINNIŚMY TAKIE URZąDZENIA ZAINSTALOWAć U SIEBIE W SIECI. Koszt nie jest wielki a zysk wielki.

Artur

Autor trzcinka
Użytkownik
#19 - Posted: 21 Sty 2007 22:46 
Dzięki-miernik był nastawiony na prąd zmienny jak napisałeś-
te pomiary w układzie -odpowiadaly kolejno zakresom-A do 0,15V
B-do 0,5V
C-do 1,5
przy kolejnych zakresach do 5V strzałka wyhylała się minimalnie,a przy zakresie do 15 V(6 dziórka) nie wyhylała się wcale
Czyli jak pisałeś do 25V jest to bezpieczna sprawa.
Miernik z czasów PRL-uniestety padł w rękach wiejskiego elektryka ktory przyszedł na chwile i stwierdził że z nim jest coś nie tak bo od razu po pomiarze strzałka nie cofa sie do zera-wziol to w swoje łapy i go przepalił-wsadił drugi kabelek do drugiej dziórki gniazdka i coś przekręcił na siłę-chorobcia-mnie -takie rzeczy doprowadzają od razu do rozstroju nerwowego-jak ktoś zamiast pomóc-jeszcze szkodzi.

Chyba kupię takie urządzenie-może bardziej nowoczesne,
W obydwu akwariach miernik pokazywał zero -gdy odłączyłam głowice Power Heady-czyli one są przyczyną tegoż.

Mam też trochę soli w obydwu akwariach-może to też powoduje zwiększenie przewodności.

Dzisiaj nic nie szczypie mnie w palce-i gdyby w zasadzie nie wczorajszy dzień to wcale bym nie wiedziała że coś takiego się dzieje.

Może by tą sprawę zaznaczyć jakos na forum-może czasami dziwne zachowanie naszych ryb może być spowodowane elektryką.
Dziwne -to na prawdę.
Wielkię dzięki za rady

Autor kasanga
Użytkownik
#20 - Posted: 22 Sty 2007 10:42 
Witam

Jeśli już naprawdę mamy obawy, że często będzie nam ją zrzucało to kupmy ją w wersji selektywnej.


STOSOWANIE SELEKTYWNYCH roznicowek ma racje bytu tylko przy bardzo rozbudowanej sieci ,gdy jest polaczone w szeregu kilka roznicoweki chcemy osiagnac wybiorczosc ich dzialania(zaklady przemyslowe,szpitale itd)
charakteryzuja sie one duzym pradem zadzialania 300-500mA, co niejest porzadane ,gdy chcemy osiagnac max bezpieczenstwa 30mA

Przy tradycyjnych wylacz. roz.prad zadzialania to 30mA I czas okolo40ms(przy takich wartosciach zadzialan maly prad w tak krotkim czasie nie daje zadnych negatywnych skutkow na organizm ludzki

Wyl roz selektywny nie moze byc stosowany w tadycyjnej instalacji domowej gdyz prad zadzialania rzedu 300-500mA Z DLUGIM CZASEM czesto okolo 500ms powoduje bardzo negatywne skutki na organizm ludzki(migotanie komor serca)
W INSTALACJACH DOMOWYCH STOSUJMY WYL ROZ. PRAD. TYLKO O WARTOSCIACH 30mA

POZDRAWIAM Robert

Autor roa
Użytkownik
#21 - Posted: 22 Sty 2007 20:55 
STOSOWANIE SELEKTYWNYCH roznicowek ma racje bytu tylko przy bardzo rozbudowanej sieci ,gdy jest polaczone w szeregu kilka roznicoweki chcemy osiagnac wybiorczosc ich dzialania(zaklady przemyslowe,szpitale itd)
charakteryzuja sie one duzym pradem zadzialania 300-500mA, co niejest porzadane ,gdy chcemy osiagnac max bezpieczenstwa 30mA


Masz rację Kasanga. Pomyliłem je z tymi o innej charakterystyce działania (chodzi mi o te stosowane w sieci komputerowej). Myślałem, że ta selektywność możliwa jest przy 30mA, jednak tak jak piszesz wyznacznikiem selektywności jest wydłużenie czasu zadziałania. Po prostu nie istnieje coś takiego jak 30mA slektywne. Możesz podać prawidłową nazwę tych komputerowych.

P.S. Ja u siebie mam też selektywną 300mA (3fazy) przed tymi 30mA.

Pozdrawiam Artur

Autor trzcinka
Użytkownik
#22 - Posted: 22 Sty 2007 22:51 
????-ale teżsię w to wgryzę-a dziś kupiłam uniwersalny miernik cyfrowyprodukcji Chińskiej 18D26-ale na razie w/g instrukcji nie udało mi sie ustalić jego działania-jutro jeśli można --wrzucę fotki-i powiesz mi co i w jaką dziurkę mam wsadzić.

Oraz proszę Was-powiedzcie czy można jakoś uziemnić akwarium?

Autor tooold
Użytkownik
#23 - Posted: 23 Sty 2007 00:12 
trzcinko - tylkojedno zdanie - no dwa...

1.zranione miejsce jest faktycznie czułym odbiornikiem prądowym - wiem z własnych doświadczeń

2.przebicie nie musi być w akwarium,jeśli masz starą sieć w domu i np. brak uziemienia i zerowanie w kontaktach

Autor kasanga
Użytkownik
#24 - Posted: 23 Sty 2007 09:13 
Ja u siebie mam też selektywną 300mA (3fazy) przed tymi 30mA.

I bardzo dobrze ze ja Masz
Chroni Ci cala instalacje budynku przed skutkami zwarc doziemnych i pozarami ,ktore moglyby powstac w wyniku tych zwarc

Możesz podać prawidłową nazwę tych komputerowych.


Rodzaje wyl roz. prad

typ AC- reagujaca tylko na prady sinusoidalne(najczesciej stosowana)

typA- reagujaca na sinusoidalne prady roznicowe i wyprostowane pulsujace(stosowana tam gdzie pojawiaja sie uklady prostownicze, falowniki a gdzie typ AC nie zadzialalby w sytuacji awarii

typ B-REAGUJACA NA WSZYSTKIE PRADY I SINUSOIDALNE I WYPROSTOWANE JEDNOPOLOWKOWO A NAWET PRADY WYGLODZONE
TA ROZNICOWKA NAJBARDZIEJ KWALIFIKUJE SIE DO ZABEZPIECZENIA KOMPUTEROW!!!

Trzcinko
OCZYWISCIE POMOGE CI
Nie ma potrzeby uziemiac akwarium
ZASTOSOJ WYLACZNIK ROZNICOWO PRADOWY TO WYSTARCZY!!!
I POCZYTAJ watek brak pradu ,tam pisza o bardzo ciekawej przetwornicy, a to rozwiazanie wydaje mi sie lepszym niz agregat pradotworczy

pozdrawiam Robert

Autor kasanga
Użytkownik
#25 - Posted: 23 Sty 2007 09:15 
A NAWET PRADY WYGLODZONE

oczywiscie mialo byc WYGLADZONE:)))

Autor kasanga
Użytkownik
#26 - Posted: 23 Sty 2007 12:00 
przebicie nie musi być w akwarium,jeśli masz starą sieć w domu i np. brak uziemienia i zerowanie w kontaktach

Problem w tym ze wiekszosc(chyba juz wszystkie)urzadzen elektr. stosowanych w akwarystyce i nie tylko ma 2klase ochronnosci
To oznacza ze przewody ochronne nie sa wykorzystywane do zabezpieczenia przed porazeniem
W tym wypadku zabezpieczenie stanowi izolacja podwojna lub wzmocniona urzadzen
Jedynym skutecznym dodatkiem moze stanowic tylko wlacznik roznicowo pradowy,ktory skutecznie zabezpiecza przed porazeniem
Gdyby to zalezalo odemnie ja budowalbym urzadzenia do celow akwarystyki na napiecia bezpieczne 24V(te zanurzane bezposrednio do wody)
Ito by bylo 100%bezpieczenstwa

pozdrawiam Robert

Autor trzcinka
Użytkownik
#27 - Posted: 24 Sty 2007 00:21 
prądy sa na prawde niewielkie-pożyczyłam jednak dobry miernik ze wskazówką-
Przemierze wszystko i podam wartości.Na pewno te prądy powstają od głowic Power Headow.-Oryginalnej -u aksolotli i chinskiej w trofciarni.

Robercie -miałabym do Cibie prośbę-bo napisałeś że lepszym rozwiązaniem bedzie to podane w temacie o braku prądu.
Czy mógłbys zebrac jakoś do kupy ta wiedze-bo troche sie pogubiłam-i napisać-w nowym temacie-jak sie robi ten sysyem z wykorzystaniem tych urządzen które podtrzymuja prąd w komputerach-a konkretnie-opisz to jakoś do kupy i podaj -ile iego awaryjnego prądu te urządzenia moga wytworzyć.Na jak dlugo i czym to sie różni od agregat wytwarzającego prąd-poza tym że do agregatu trzeba by ktoś był w domu i włączył wtyczkę.

Chciałabym podjąć konkretne kroki-by tylko na pisaninie sie nie skończyło-a powiem szczerze że agregat mogę iść i kupić i niech sie nigdy nie doczeka włączenia-a tamte rozwiązania -to dla mnie czrna magia-oczywiście moge spróbowac sie z nią zmierzyć-ale -proszę realnie podaj -co jest dla mnie bardziej osiegalne.

Na pewno priorytetem jest to -by było takie urządzenie które w ciągu godziny braku prądu można włączyći uciągnie akwaria-i piec i choć 1 żarówke w domu.W ciągu tej godziny zakładam że zawsze ktoś przyuczony może pojawic sie w domu i urządzenia podpiąć.

Czy możesz to jakoś zebrać do kupy??

No i z góry dziękuje

Autor kasanga
Użytkownik
#28 - Posted: 24 Sty 2007 09:56 
Trzcinko

Napisz jakiej mocy sa wszystkie urzadzenia, ktore chcesz zasilic w razie awarii?
Wprzypadku pieca dotyczy to mocy pompki
Przypominam ze moc wyrazamy w watach W

rOBERT

Autor trzcinka
Użytkownik
#29 - Posted: 25 Sty 2007 23:12 
Po pierwsze to kupiłam agregat prądotwórczy.
Ale by go podłączyć z pewnością potrzeba trochę czasu.A w międzyczasie -przydało by się takie urządzenie-które automatycznie sie włącza-to z cześci komputerowych.To by był już full serwis-i zabezpieczenie.
Ten generator ma moc 650 wat-i spała 0,5 litra mieszanki na godzinę.Poj.zbiorniczka 4 litry.

Wakwariach mam następujące moce urządzeń.
Podaję również moc grzałki która nie musi być podłączona-bo jeśli do generatora będzie podłączony piec Eko-groszet-to w domu bedzie ciepło-a również nie trzeba będzie podmieniaać od razu takiej dużej ilości wody ,więc zakładam że temperatura w akwa 375 litrowym nie będzie spadała tak szybko.
Diody led w obu akwariach-mogły by być podłączone-bo zabierają mało mocy i doją wgląd w to co się dzieje w wodzie-oraz oświetlałyby jednocześnie pokój.
Również lodówka akwarystyczna u aksolotli musi chodzić-bowiem jej przestój powoduje większy rozgardiasz jak przestój pracy kubła-który możeszrozłożyć i wypłukać.A w lodówce-też jest całe złoże bakterii na ściankach urządzenia-tylko nie ma tam dojścia.

TROFCIARNIA
1-kubeł Tetra Tec Ex 1200---------21 W
2-Głowica Resun SP 2500----------18 W
3-Brzęczyk Tetyra Tec APS 100-----2,5 W
4-diody LED 24 lampki po 0,1 W----2,4 W

5-Świetlłwki 2x40-------------------80 W
6-Grzałka Tetra Tec HT 200------200 W

1+2+3+4+5+6=323,9 W~324 W łączna moc wszystkich urządzeń.

1+2+3+4= 54 W--to powinno chodzić

AKSOLOTLE DUŻE

1-kubęł Fluval 205------------------10 W
2-Głowica PowerHead 402---------10 W
3 Lodówka akw Pesun CL 300----100 W
4-Brzęczyk Atmann AT7500---------3,6 W
5-Diody LED 18 lamp po 0,1W------1,8 W

1+2+3+4+5= 125,4W -to swzystko moglo by chodzić

MAŁE AKSOLOTLE

1-różne drobne urządzenia-filtry kaskadowe,lub brzęczyki-o łącznej mocy max 15 W


PIEC EKO GROSZEK
dmuchawa ------80 W
piec-------------200 W

280 W

Czyli do podłączenia na agregat-wychodzi

54+125,4+15+280=474,4 W

Czyli na agregacie zostaje jeszcze (650 W-474 W) 176 W-zapasu mocy.


A ktore z tych urządzeń powinno uciągnąć to drugie urządzenie-musisz policzyć sam-

Moj pokój w którym są akwaria,oraz ganek z małymi akwariami i kotłownia-wszystko jest w zasięgu ręki.(w promieniu 2 metrów)

Trochę sie pomęczysz-ale pewnie nie tylko mnie przydadzą się Twoje informacje.

Z góry dziękuję.

Autor kasanga
Użytkownik
#30 - Posted: 26 Sty 2007 13:06 
No i dobrze ze kupilas agregat !
Z taka moca pobierana to w gre wchodzi tylko agregat
Prawie 500W!!(tym bardziej ze w razie czego ma kto to uruchomic)
te 650W SPOKOJNIE CI wystarczy i napiecie masz tak dlugo jak dlugo bedziesz miec paliwo!
Natomiast gdybys chciala zasilic awaryjnie wszystkie te urzadzenia ,ktore wymienilas z przetwornicy to po 2,5 h nie masz zadnego zasilania
Przetwornica o ktorej mowa w watku"brak pradu"to dobre urzadzenie do utrzymania napiecia w urzadzeniach o stosunkowo malej mocy
Do zalet nalezy :cicha praca, samoczynne przelaczenie w przypadku awarii, brak spalin wyziewow

Do wad; ograniczony czas pracy (im wieksza moc tym krotsza praca)
Mysle ze zasadnym jest by z przetwornicy zasilic tylko te urzadzenia ,ktore sa niezbedne do utrzymania zycia w akwarium (filtry biologiczne ,ewentualnie grzalka)
Policzmy moc Twoich filtrow:
kubeł Tetra Tec Ex 1200---------21 W
Głowica Resun SP 2500----------18 W
kubęł Fluval 205------------------10 W
Głowica PowerHead 402---------10 W

Grzaalka policzmy sredni pobor 100w(gdyz caly czas nie pracuje)
TO JEST 159W NIEZBEDNEJ MOCY !!!

Przy zasilaniu przetwornicy akumulatorem 100ah otrzymasz okolo 7,5h pracy
przy zasilaniu przetwornicy akumulatrem 75ah daje ci czas pracy okolo 5,5h
Przy zasilaniu przetwornicy akumulatorem 50ah masz juz tylko okolo3,7h zasilania twoich odbiornikow 159W


Przetwornica kosztuje 400pln+400plnakumulator zelowy(cena zalezna od pojemnosci)
Jesli jestes przygotowana na wydatki i jestes swiadoma ze kazde urzadzenie oprocz zalet ma swoje wady(mimo zapewnien producenta)
Wybor nalezy do CIEBIE!
Jesli w domu jest Osoba ,ktora interesuje sie co dzieje sie w akwarium i potrafi uruchomic agregat moim zdaniem to powinno wystarczyc by spac spokojnie
pOZDRAWIAM Robert

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / prąd w akwarium-za dużo prądu Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®