Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Sump czy kubeł? - duży zbiornik dla pielęgnic piaskowych

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor winiar
Użytkownik
#1 - Posted: 27 Gru 2006 16:47 
WItam!

Przygotowuje się do postawienia 160x60x60 głownie dla piaskowek. W zbiorniku będą pływać: stadko Enantiopus'ów + [co najmniej jeden gatunek xenotilapi] + stadko Laprichthys'ów + Paracyprichromis nigripinnis.
Zastanawiam się nad filtracją w takim zbiorniku. O filtrze wewnętrznym nie piszę bo będzie niezależnie od filtra biologicznego.
I teraz temat filtra biologicznego:
Z tego co czytam na grupie wiekszość użytkowników ma sumpy w zbiornikach z Tropheusami a ja zamierzam miec w tym zbiorniku ryby inne niż Trophesusy.

Pielegnice piskowe musza miec delikatny piaseczek - przesiewają go non stop, co za tym idzie silny prad wody moze go podnosić.

Za sumpem przemawia duże złoże biologiczne [sump o pojemności ok 100l] do tego pompa Aqua medic 2500 albo 3500 [prawdopodobnie 3500]. Przy 3500 prad wody jest znaczy - obserwuje go w 400 z Trophesusami. Może dla xenotilapii dać deszczownice na wylewkę?
Kubełek - hm... mam Tetratex 1200 - troche za skromny dla planowanego zbiornika. Co przemawia za kubełkiem? Hm... nie wiem.

A może jakieś inne rozwiązanie? Może filtr zraszany jak opisał go Leszek w swoim artykule na temat filtracji?

Prośba o pmoc


Pozdrawiam

Marek

Autor worton
Użytkownik
#2 - Posted: 27 Gru 2006 17:40 
Hej,

nie doradze Ci dokladnie co bedzie lepsze do piaskownicy ale imho w wiekszych baniakach warto zainstalowac sump. Stosunek wydajnosci do kosztow przy zakladaniu i potem eksploatacji wypada znacznie korzystniej niz w przypadku dwoch duzych kubelkow (ktore w tym przypadku bys musial postawic).

Ewentualnie mozna by postawic jakis jeden duzy kubel ale dwa maja ta zalete, ze w razie awarii jednego nie tracisz calego zloza. No i ze sprzataniem takich dwoch kubelkow tez byloby latwiej.

No i sump ma jeszcze ta zalete, ze projektujesz i wykonujesz go praktycznie sam i potem mozesz sie chwalic jak to dobrze wszystko obmyslales ;) a jak cos sie nie uda to zwalasz na szklarza ;p

Moca pompy bym sie tak nie przejmowal. Ustawilbys wylot tak zeby dmuchal rownolegle do powierzchni wody, postawisz troche wiekszych glazow tam, gdzie uderzalby o szybe i po problemie.

A zastanawiales sie nad tym filtrem z roslinami? W moim nastepnym wiekszym baniaku taki wlasnie bajer sobie zrobie, z jakimis bluszczami tak zeby korzenie wchodzily takze do glownego baniaka.


Pozdrawiam.

Autor artkras12379
Użytkownik
#3 - Posted: 27 Gru 2006 18:24 
WITAM
Ja np. do swojej piaskownicy zaprojektowałem fitr przesiąkający o objętości mediów filtracyjnych około 125 l - cały filtr ma oczywiście więcej. Dwa rodzaje gąbki, biobale, żwir koralowy, ehifsubstrat. Podczas pracy filtra żaden materiał filtracyjny nie będzie zanurzony w wodzie, tylko podczas przerwy w dostawie prądu woda zaleje ewentualnie dolne wastwy filtracyjne. O filtrach wewnętrznych nie piszę.
Pytasz Marku co lepsze - myślę, że nie można jednoznacznie odpowiedzieć. Szkoda, że rybcie nie mają głosu, one najlepiej by to oceniły ;-)
Jest kilka uwarunkowań: m.in. obsada rybna, rośliny, wystrój, wydatek całej filtracji, natężenie ruchu wody w baniaczku itp. - wszystko zależy co się chce.
Jeden woli kubły i widzi w nich większość zalet, drugi wybierze sumpy, filtry przesiąkające i będzie mówił tylko i wyłącznie o ich zaletach. Myślę, że sam musisz dojrzeć do decyzji i ostatecznie ją podjąć. Ilu osób nie zapytasz tyle wariantów usłyszysz. Napisałeś, że masz Tetrę 1200, może pokobminuj (poeksperymentuj), może jakiś wariant mieszany, a tak naprawdę to po odpaleniu zbiornika i uruchomieniu systemu filtracyjnego na pewno będziesz robił jakieś udoskonalenia i poprawki w odniesieniu do założonego projektu- przechodziłem to nie raz i nie dwa.
Pozostaje życzyć sukcesów i zadowolenia z trafnych decyzji.
pzdr serdecznie
Artur

Autor winiar
Użytkownik
#4 - Posted: 27 Gru 2006 18:37 - Edytowany przez: winiar 
Dla Tropheusów i eretmodusów wybrałem sumpa bez zastanowienia. Silny przepływ wody - lubią się "kąpać" i walczyć od czasu do czasu ze strumieniem wody. Problem pojawił się przy zakładaniu [zmianie wielkosci zbiornika z 240 na 576 litrów] akwarium dla jak to sympatycznie okresil Worton - piaskownicy.
W tym przypadku mam zagwozdke. Przy kuble muszę wiercić w obudowie oświetlenia. To oczywiscie dalekie miejsce w ważności zagadnienia. Na pierwszym dobro rybek, później zas wygoda i estetyka.

wszystko zależy co się chce. - To już wiem i wiem jakie rybki będą. Z roślin będą a w zasadzie są Valisneria, Bolbitis i Anubias. Co do filtra - Tetra bedzie za skromna - nie udźwignie takiego baniaczka. Muslaiłbym dodać jeszcze jeden kubełek, albo jakieś inne rozwiązanie - większy kubełek???.

worton i artkras12379 czy moglibyście zamieścić zdjęcia Waszych rozwiązań filtracyjnych?


Marek

Autor artkras12379
Użytkownik
#5 - Posted: 27 Gru 2006 18:48 
Marku
Jak juz wszystko będę miał uruchomione mogę nawet przesłać Ci film z pracującego systemu filtracyjnego baniaka. Mój e-mail jest dostępny na forum.
pzdr
Artur
ps. cały czas czekam na pudełko przelewowe, a co za tym idzie nie mam jeszcze zrobionego orurowania, itd.

Autor fazi64
Użytkownik
#6 - Posted: 27 Gru 2006 21:20 
Witam,
Piszcie jak najwiecej o tych sprawach i pokazujcie jak najwiecej rozwiazan na fotkach/filmach. Bedzie jak znalazl dla wszystkich, majacych w planach podobne baniaki ;))
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#7 - Posted: 27 Gru 2006 22:28 
Marku moim zdaniem przede wszystkim musisz zapewnic bardzo spokojny ruch wody w akwarium. Nie powinno sie porownywac filtracji stosowanej w zbiorniku z trofeusami do filtracji w akwarium z Xenami. dlaczego? bo to zupelnie inne zbiorniki. Jak zalozysz takie akwarium to sam zobaczysz oco chodzi. akwarium z Xenami sprawia wrazenie bardzo spokojnego oraz super higienicznego ;-). Ja osobiscie nie stosuje sumpow z kilku powodow. Jeden to ze nie mam miejsca na takie dodatkowe zbiorniki, druga sprawa to znajac siebie nie mialbym w 100% pewnosci co do kontroli takiego sumpa.
Ja chcac zminimalizowac ruch wody w akwarium z Xenami zastowalem male filtry przesiakajace na wylocie filtrow tackowych (fotki moge ci wyslac na maila bo nie wiem jak sie je wkleja ;-)). Mysle ze do akwarium z Xenami powinny wystarczyc 2 duze kubly + jakis maly wewnetrzny uyty szczegolnie do napowietrzania. Jezeli chcesz za;lozyc sumpa to raczej konstrukcje robilbym w kierunku typu przesiakajacego, o tym napisał Artur.

Rosliny jakie mam w akwarium z Xenami: Valisneria, rogatek, bolbitis. Bardzo dobry, czyli dobrze sie prezentuje w akwarium, pozyteczny jest rogatek.

Leszek

Autor JGr
Użytkownik
#8 - Posted: 27 Gru 2006 22:41 
Piszcie jak najwiecej o tych sprawach...

Dokładnie! Muszę kiedyś wreszcie zobaczyć na żywo taki pracujący sump... coraz więcej się o tym pisze... co prawda ciągle czytam, że coś tam gdzieś chlupie, niedomaga, ale jednak takie systemy filtracyjne zyskują coraz więcej zwolenników... coś w tym musi być. Ja jestem cały czas zachłyśnięty gotowymi filtrami zewnętrznymi... gdy kilka lat temu po długiej przerwie wróciłem do akwarystyki i zabaczyłem, że można po prostu iść do sklepu i kupić taaaakie cuda... :-)

A macie może jakieś opracowania mówiące jakiej tak naprawdę wielkości złoże potrzebne jest do określonej pojemności akwarium, przy określonym zarybienu (oczywiście zgrubsza)? Nie wiem jak to jasno napisać... chodzi mi o to, że za sumpami przemawia duża pojemność, a może ona wcale nie jest wykorzystywana? Przecież związki organiczne (z konkretnej wielkości zbiornika i z konkretnego zarybienia) nie utrzymają przy życiu kolonii bakterii o dowolnej wielkości... Chyba niejasno się wyrażam... krótko mówiąc - skąd mam wiedzieć, że w 100 litrowym sumpie rozwinie się i utrzyma więcej bakterii nitryfikacyjnych niż w 10 litrowym kupnym filtrze zewnętrznym? Przecież tu i tam to samo akwarium dostarcza takiej samej ilości pożywki.

Jarek

Autor rufus1
Użytkownik
#9 - Posted: 27 Gru 2006 22:53 
Jarku jak przeczytasz wypowiedzi uzytkownikow sumpow zobaczysz co jest w moim przekonaniu tak naprawde ich zaleta, wydaje mi sie ze czesc filtracyjna jest na drugim planie. a moze sie myle? ;-)
Ja tylko ponowie moja nie pewnosc w stosunku do sumpow, po czesci Ty rowniez o tym wspomniales.

Leszek

Autor bryko
Użytkownik
#10 - Posted: 27 Gru 2006 23:19 
Winiar,
nie wiem dlaczego uważasz że sump zrobi Ci pralkę w akwarium większą niż kubełek. Tak będzie jeśli zastosujesz duzą pompę, co IMO w przypadku sumpa jest zupełnie zbyteczne. Duże przepływy są raczej bliższe kubełkom niż sumpom. W mojej trofciarni 400 l mam zmierzony przepływ 700 l/h (pompa Atmana) i uważam że jest OK. Żadnych problemów z filtracją.

pzdr
Paweł

Autor JGr
Użytkownik
#11 - Posted: 27 Gru 2006 23:37 
Jarku jak przeczytasz wypowiedzi uzytkownikow sumpow zobaczysz co jest w moim przekonaniu tak naprawde ich zaleta

Powiem szczerze Leszek - nie kojarzę. Zawsze na pierwszy plan wysuwała mi się potężna objętość filtracyjna (stąd moje pytanie - czy potrzebna?).
A wydawało mi się, że choć nie udzialam się raczej w "technicznych wątkach" (bo też niewiele mam do powiedzenia) to czytam dość uważnie...

Jarek

Autor ad7
Użytkownik
#12 - Posted: 28 Gru 2006 08:36 - Edytowany przez: ad7 
kiedyś stosowałem kubełki, nie powiem bylem zadowolony
ale sump to jest naprawdę dobre rozwiązanie, przede wszystkim media filtracyjne zajmują dużą powierzchnię, przez co bakterie maja gdzie szaleć. no i oczywiście koszty, są zdecydowanie mniejsze przy sump`ie.
jeśli chodzi o głośność całego tego ustrojstwa, to nie jest takie drażliwe, u mnie słychać miły dla ucha szmer przelewającej się wody.
Ja mam dość dużą pompę OR 3500 ale zastosowałem dość duże przeloty, więc system orurowania jest spory. W związku z tym przepływ się zmniejsza (nie tworzy się duże ciśnienie w rurach).

http://img206.imageshack.us/my.php?image=bigsump2g o0.jpg


http://img411.imageshack.us/my.php?image=bigsumpay 2.jpg


http://img411.imageshack.us/my.php?image=bigsystem rurln3.jpg
pozdrawiam

ps. wieczorem nagram krótkie filmy z pracy sumpa i umieszczę je na forum

Autor JGr
Użytkownik
#13 - Posted: 28 Gru 2006 09:26 
przede wszystkim media filtracyjne zajmują dużą powierzchnię, przez co bakterie maja gdzie szaleć

No tak, ale skąd wiesz, że te bakterie faktycznie rozwijają się w całej objętości wkładów? Wydaje mi się, że wielkość kolonii bakterii jest zależna od wielkości dostarczanej im pożywki, a nie tylko od pojemności filtra. Mylę się?

A co do kosztów - nowy, kompletny - z osprzętem, zaworami (trzeba dokupić część wkładów), sprawdzony, niezawodny, cichy - co akurat dla mnie nie jest najważniejsze, filtr zewnętrzny do akwarium do 600 l. za którym stoi taka firma jak Eheim, kosztuje 450 zł., może mniej jak się dobrze poszuka. Czy sump do takiego zbiornika faktycznie wychodzi dużo taniej? Nawet nie przeliczając Twojej pracy na roboczogodziny?
Wiem, że sump będzie pojemniejszy, ale pytam po raz kolejny - skąd wiemy, że to potrzebne? Że ta pojemność jest faktycznie wykorzystywana przez bakterie? Eheim (posiadający laboratoria badawcze i ogromne doświadczenie) uważa, że do 600 l. akwarium wystarczy złoże o pojemności 6 litrów, niektórzy z Was uważają, że wskazane jest o wiele większe, dlaczego? Nie twierdzę, że nie macie racji, ale na czym się opieracie?

Jarek

Autor winiar
Użytkownik
#14 - Posted: 28 Gru 2006 09:32 
Co do zbiornika z Xenami - wiem ze ma to być oaza spokoju. Dlatego tez prosze o porade. Tak naprawdę to mam mętlik - przecież w akwarium roślinnym/holendeskim stosuje się również kubełki o dużej wydajności. W takich akwariach ruch wody nie jest wskazany bo wytrąca CO2 dawkowane do zbiornika. Tłumienie odbywa się przez deszczownicę. Przypomina mi się również mój post odnośnie 240L i zbyt dużego przepływu Tetry 1200. Tu też pojawił się pomysł założenia deszczownicy. Nie bronie zadnego z filtra lecz głośno myślę.

wydaje mi sie ze czesc filtracyjna jest na drugim planie. a moze sie myle
Tak głownym zadaniem sumpa jest jego doże zloże biologiczne, nieporównywalnie większe niż kubełek. Ja w sumpie mam 20 l keramzytu - tu fokta mojego filtra - zaznaczam, że to rozwiązanie jest w zbiorniku z Tropheusami

Jak widzicie jedną cześć stanowi gąbka [2 rodzaje grubości - najpierw "zgrubna" póżniej dokładniejsza], drugą zloże. W trzeciej części znajduje się pompa oraz koszyczek z koralowcami dla podniesienia ph.

Zawsze na pierwszy plan wysuwała mi się potężna objętość filtracyjna (stąd moje pytanie - czy potrzebna?).
Co do wielkości zloża - nie wiem jakie powinno być. Nie wiem też czy od czasu do czasu nie należy podawać jakiejś pożywki bakteriom. Ale z tego co wiem oczyszczalnie ścieków też wykorzystują złoża biologiczne do oczyszczania wody. Informacje taka przedstawia firma Ekorozruch http://www.ekorozruch.com.pl/ . Nie ma niestety wyników pomiarów...

Przypomina mi się wystąpienie jednego z przedstawicieli firmy Gdańska specjalizujacej się w zakładaniu akwarium morskiego. Ich rozwiazaniem był sytem filtrujący oparty na biobalach. Kule te umieszczone były na 80% całej tylnej cześci zbiornika. Woda po ogromnym grzebieniu spadała na kule i w ten sposób ciągle je obmywała. Przedstawiciel wspominał o dobrym dziecku właściciela akwariu [zbiornik ok 500l], które chciało nakarmić rybki i wrzuciło tam kotlet schabowy. Przeleżał on tam zdaje sie całą noc. Paramatery wody nie ulegly zmianom - co znaczy ze bakterie przerobily wszystkie zanieczyszczenia. Podkreslam - to byla jego wypowiedź. Nie zarzucam mu kłamstwa ale szukam w necie informacji o wielkości złoża.

Leszku, poprosze o fotki Twojej filtracji - moj e-mail jest dostepmy na forum.

Marek

P.S. Leszku - Poniżej masz link do spakowanego pliku wklejanie_zdjec.rar http://www.speedyshare.com/731903261.html

Wejdz na ta strone i poberz plik. Następnie rozpakuj go. W dokumencie word masz szczegolowy opis jak wklejac zdjecia do forum

Autor tasma
Użytkownik
#15 - Posted: 28 Gru 2006 09:34 
Nie chcial bym tutaj deprecjonowac sumpow, bo ich zalety sa niezaprzeczalne. Pamietajmy jednak ze rozmawiamy o 500 litrowym zbiorniku z okolo 30-toma niewielkimi, malo brudzacymi rybami.
Wedlug mnie podobnie jak sump poradza sobie dwa mniejsze lub jeden wiekszy kubel. Kwestia czy Marek potrafi zamontowac sumpa, zrobic orurowanie, podlaczyc wszystko itp. Wariant z kublami bedzie drozszy, ale szybszy i pewniejszy.
Cokolwiek wybierzesz Marku, bedzie OK.

Pzdr.
Przemek

Autor winiar
Użytkownik
#16 - Posted: 28 Gru 2006 09:48 
Generalne kupuję baniak i stelaż, reszta to już moja twórczość. Wszystko - szafke, sump, orurowanie, oświetlenie wykonuje sam - mam tak jak zaplanowalem ;-)). Zreszta tak zrobilem z 400 dla Trophesusów.


Mój baniaczek - nad oświetleniem nadal pracuje ale myślę że jutro bedzie gotowe.

Marek

Autor ad7
Użytkownik
#17 - Posted: 28 Gru 2006 09:56 
ja lubię sobie wszystko sam zrobić, mam wtedy dużą satysfakcję z tego co powstało. A co do powierzchni sump`a to tak na logikę czym większe tym lepsze.:)

Autor JGr
Użytkownik
#18 - Posted: 28 Gru 2006 11:17 
wydaje mi sie ze czesc filtracyjna jest na drugim planie. a moze sie myle
Tak głownym zadaniem sumpa jest jego doże zloże biologiczne


Marku, pamiętając że cały czas piszemy o fitracji biologicznej - "część filtracyjna" i "złoże biologiczne" to jedno i to samo. Tak czy nie?

Co do przykładu z kotletem - aby bakterie go przerobiły (natychmiast, bez zmiany parametrów wody) musiałyby znajdować się w złożu. Skąd się wzięły? Jak się tam utrzymywały, tzn. czym tak duża kolonia bakterii żywiła się wcześniej? Ja podam przykład taki - masz akwarium o określonym zarybieniu i będącą w równowadze kolonię bakterii nitryfikacyjnych w mocno "nadmiarowym" filtrze biologicznym. Zwiększasz zarybienie dwukrotnie. Czy nie obawiasz się, że w pierwszych dniach po zarybieniu azotyny mogą wzrosnąć? Ja myślę, że mogą, bo bakterii, pomimo wielkiego filtra, jest tyle, żeby przerabiały określoną ilość związków azotu - tę z przed dołożenia ryb. Nie jest ich więcej. Pomimo dużego złoża nie miałyby wcześniej racji bytu. Cały czas wydaje mi się, że nie tylko wielkość złoża, ale ilość pożywki reguluje wielkość kolonii bakterii. Inaczej - masz kojec dla 10 psów, a tylko jednemu dajesz jeść - ile przeżywa? Ten jeden, który je, czy te wszystkie, które mają dość miejsca? Przeżyje 1, więc po kojec na 10? Może popełniam błąd w rozumowaniu, pewnie tak, ale w którym miejscu?

szukam w necie informacji o wielkości złoża

Ja też. Na razie znalazłem takie cuś (trochę zahacza o temat):
http://strony.aster.pl/faolan/wklady.htm


A co do powierzchni sump`a to tak na logikę czym większe tym lepsze.:)

Ad7 - Mamy inne logiki ;-) Dla mnie im większe złoże - tym większe prawdopodobieństwo, że jego część nie będzie zasiedlona przez bakterie nie mające się czym żywić, a więc żaden z niego pożytek.

No i pytałem wcześniej porównując do Eheima - jak to jest z tymi kosztami? Naprawdę tak wiele taniej?

ja lubię sobie wszystko sam zrobić

Zaczynam podejrzewać, że tu właśnie tkwi istota sumpów... Tak?

Jarek

Autor JGr
Użytkownik
#19 - Posted: 28 Gru 2006 11:26 
I jeszcze jedno:

Nie wiem też czy od czasu do czasu nie należy podawać jakiejś pożywki bakteriom.

Marku, po co? Żeby umotywować wcześniejszą budowę wielkiego filtra?

Mam wrażenie, że mi się tu dziś sięgnie ;-) Ale ja po prostu nie rozumiem, więc pytam. Napiszcie mi jak to jest, bardzo proszę, ja napisałem co mi się wydaje.

Jarek

Autor ad7
Użytkownik
#20 - Posted: 28 Gru 2006 11:56 - Edytowany przez: ad7 
jeśli większa powierzchnia mediów filtracyjnych na których sadowią się bakterie tym większa powierzchnia oczyszczania, (bakterie na większym obszarze żerują) fakt jest taki że czym więcej odchodów tym więcej papu dla bakterii.

ja lubię sobie wszystko sam zrobić

Zaczynam podejrzewać, że tu właśnie tkwi istota sumpów... Tak?

tak

ale też lepszy dostęp do filtra, wymiana części złóż filtracyjnych,
tańsze media (karamzyt), ogrzewanie z pozycji filtra (równomierne rozprowadzenie ciepła), sondy (temperatura i ph) w filtrze.

Ja dodatkowo w kominie posiadam złoże zraszane (biobale20l)
więc śmiało mogę wpuścić do zbiornika 500l 50sztuk Tropheusów, które jak wiadomo rąbią kupy niemiłosiernie :)

Autor fazi64
Użytkownik
#21 - Posted: 28 Gru 2006 12:52 - Edytowany przez: fazi64 
Witam,
Hi, hi, hi - Jarek szykuje Kopernikanski przewrot - precz z nadmiarowa filtracja, bo po co, skoro i tak to nic nie daje!!
Nawiasem mowiac moze to i racja, choc nie wiem gdzie tkwi granica min/max.

http://strony.aster.pl/faolan/wklady.htm

Ciekawa stronka - dla mnie cenna jest wskazowka mowiaca o zlozu biologicznym nie tylko w filtrze, ale i w przestrzeni samego zbiornika.
Dlatego tez zawsze uwazalem, ze ze sterylnie utrzymywana czystoscia dna (odkurzanie kazdego najmniejszego odpadku/kalu/itp.) nie ma co przesadzac, bo i bakterie w awarium musza miec co jesc.

Reasumujac - nawet dla naszego dobrego samopoczucia, podswiadomie staramy sie zapewnic jak najwieksza powierzchnie zloza filtracyjnego w akwarium, stad coraz wieksze kanistry, sumpy i inne urzadzenia. Mysle, ze wieksza pojemnosc wkladow filtracyjnych nie wplywa negatywnie na zloze, wiec kto moze/chce/umie/ma srodki niech "nadmiaruje" ile sil ;)))
Pzdr.
Fazi64

Autor winiar
Użytkownik
#22 - Posted: 28 Gru 2006 12:53 
"część filtracyjna" i "złoże biologiczne" to jedno i to samo. Tak czy nie? Moj bład - chodziło oczywiście o cześć mechnaniczną.
Z tym kotletem to oczywiście przykład i to zasłyszany. Parametry pwenie sie zmieniłyale nieznacznie, natomiast wydaje mi sie że wieksze złoże było w stanie poradzić sobie z "pływający koteletem" szybciej niż dałby radę kubełek - niezależnie od wielkości. I tu wydaje mi się jest przewaga sumpa.

Zwiększasz zarybienie dwukrotnie. Czy nie obawiasz się, że w pierwszych dniach po zarybieniu azotyny mogą wzrosnąć? Ja myślę, że mogą, bo bakterii, pomimo wielkiego filtra, jest tyle, żeby przerabiały określoną ilość związków azotu - tę z przed dołożenia ryb.
Azotyny na pewno wzrosną - co do tego nie ma najmniejszej watpliwości. Ale zauważ - jak czesto zwiększasz obsadę dwókrotne? Niezdarzyło mi sie coś takiego. Natomias darzyło mi się, aby jakaś rybka odeszła do krainy wiecznego tarła, a ja jej niezauważyłem [duża obsada w zbiorniku]. Wówczas większe złoże bakterii jest w stanie dużo szybciej "przerobić" rozkładające się zwłoki.

Jarek - przykład z psem wydaje mi sie nie do końca trafny. W naszym przypadku pożywka jest dla całego złoża a nie dla jego części - woda przecież obmywa cały wkład w filtrze [zakładam że jest zanużony bo rozpartujemy temat kubeł-sump].

Jarek - nasze rozważania jak dotąd są czysto teroetyczne więc informacja na temat podawania pożywki bakteriom jest czysto hipotetyczna, a nie jest chęcia wykazania, że sump jest lepszy.

Co do kosztów - Piszesz Eheim 600 zł. U mnie dla Sumpa 100L wygladało to tak:
- Gabka 140 zł
- szkło 40 zł [używane] + 16zł przegrody
- Pompa ocean runner 3500 - 280 zł
- Hydraulika ok 150 -170 zł [2 zawory; 2x rura 3m; kolanka, "holender" klej itp]
- do tego dochodzi jeszcze koszt zrobienia komina, wywiercenia orworów w dnie a także przejściówki.

W sumie to wychodzi na pewno drożej niż kubełek.

Czyli nasze rozważania dochodzą do punktu, w którym musimy sobie odpowiedzieć na pytanie : Jaka jest graniczna pojemność masy biologicznej/filtracyjnej, na której będą w sanie żyć bakterie?

A może jest nieograniczona? Hihihi - to dopiero byłoby! Szukam - jak znajdę podziele się. A może na grupie jest jakiś chemik, który pomogłby w naszych rozważaniach?

Mam nadzieję, że nie staramy się udowodnić "Wyższości Swiąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy"

Marek

Autor rufus1
Użytkownik
#23 - Posted: 28 Gru 2006 13:20 
wydaje mi sie ze chyba jest jaks super "promocja" na te sumpy. Piszecie tyle ciekawych slow i nic.
Jarku jak wywnioskowalem z opinii o sumapch ze przede wszystkim sa to tanie filtry i to chyba decyduje o ich instalowaniu. Czy sa wydajne to trudno okreslic i jaka mamy nad tym kontrole. Im wieksza masa filtrujaca tym w pozniejszym okresie (po naszym uspieniu ze wszytsko jest w porzadku i nic nie musimy robic) wieksze ryzyko szybszych wahań parametrow wody jezeli nie bedziemy nalezycie tego kontrolowac. Kubly z reguly kontrolujemy caly czas i "nie spimy", przynajmniej ja.

Marku napisales bardzo wazne slowa dotyczace filtracji bilogicznej.
Popatrz na swoje fotki dotyczace sumpa. dla mnie jest to typowy filtr "kubelkowy" i malo wydajny bilogicznie wporownaiu z innym rodzjem filtrow niestety tak malo popularnymi jeszcze u nas.
Dlaczego? poniewaz cale zloze w Twoim sumpie jest zalane woda. Najlepsze efekty filtracji bilogicznej moim zdaniem uzyskamy przy zraszanym zlozu gdzie jest tylko ono obmywane woda, a nie zalane. Wydaje mi sie ze takiego typu filtr o mniejszej masie filtrujacej bedziej bardziej skuteczny niz np. duzy sump zalany woda.
Dobre efekty filtracji bio uzyskamy rowniez przy filtrach typu "suchy- mokry".
Proponuje szukac innych rozwiazań i ew. je laczyc w roznych kombinacjach.
Moim zdaniem dobre rozwioazanie podal Przemek, poprostu najprostsze.

Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#24 - Posted: 28 Gru 2006 13:36 
Marku chcialbym ci wyslac fotki ale nie moge oszukac Twojego maila.
Co do wklejania fotek. Dla mnie "pakowanie", "rozpakowanie" , "sciaganie" to czarna magia.

Leszek

Autor fazi64
Użytkownik
#25 - Posted: 28 Gru 2006 13:39 
Marku chcialbym ci wyslac fotki
Witam,
Przy okazji przeslij i do mnie ;))
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#26 - Posted: 28 Gru 2006 13:42 
O! Fazi do cibie pokazal mi sie Twój mail. Nie ma problemu podesli ci kilka fotek.
Leszek

Autor timus
Użytkownik
#27 - Posted: 28 Gru 2006 14:11 
Jest jedna sprawa która by pomogł nam w dyskusji.

Jak szybko w kożystnych warunkach (pożywienie,tlen,temperatura itd.)namnazają sie bakterie nitryfikacyjne?

Oba rozwiązania są dobre (sump kubełki) ale ja jestem zwolennikiem marginesu bezpieczeństwa w filtrach (zapas złoza) W razie czego przejmie na siebie wzrost zanieczyszczenia(przedawkowany pokarm ,śnięcie ryby ,czy rozkład roślin)

A kotlet nie rozpadł sie od razu bombardując znieczyszczeniami tylko nastepuje to stopniowo tak jak namnazają sie bakterie ;)

Marcin.T <')))><

Autor winiar
Użytkownik
#28 - Posted: 28 Gru 2006 14:20 
Moj e-mail:
szuwarek07@o2.pl


Marek

P.S. Leszku - podesle Ci plik, ktory zawiera sposób postępowania by umieścić zdjęcia

Autor drwie
Użytkownik
#29 - Posted: 28 Gru 2006 14:39 
Witam,
Ja do swojej piaskowki wybralem 2 kubellki (jbl 500 i eheim ecco ten najwiekszy model) dodatkowo planuje wsadzic filtr wewnetrzy(jaden lub dwie sztuki) dajacy filtracje mechanicznal. Mysle ze taka filtracja starczy do zbironika o wymiarach 220na60. Zbiornik odpalam w pierwszysch dniach nowego roku..
Pzdr
Przemek

Autor rufus1
Użytkownik
#30 - Posted: 28 Gru 2006 14:53 
Marku, Krzysztofie!
Fotki poszły na wasze skrzynki (w 2- ch mailach).

Leszek

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Sump czy kubeł? - duży zbiornik dla pielęgnic piaskowych Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®