Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Altolamprologus i jego rozmnażanie....wszsytko o ????

Strona  Strona 2 of 3:  « Previous  1  2  3  Next »  
Autor drozd
Użytkownik
#31 - Posted: 21 Mar 2006 16:28 
tak dobrze wypowiadają się wszyscy na temat Alto że czlowiek naprawdę nabiera ochoty by bliżej poznać te ryby... taki altolamprologusowy lobbing to dobra rzecz... ja już jest praktycznie zdecydowany na parę A. Calvus White, miał ktoś może dzikie białe Calvusy? czy różnią się charakterem od innych wariantów barwnych czy też calvus to calvus?

po koniec miesiąca ruszam na poszukiwania muszli...

Marek

Autor tasma
Użytkownik
#32 - Posted: 21 Mar 2006 18:06 
Marta i Robert trzymali dosc dlugo w domu stado white'ow. Niech sie wypowiedza. Nie roznia sie chyba niczym.
Powodzenia w szukaniu muszli
Przemek

Autor admin
Admin
#33 - Posted: 21 Mar 2006 19:56 - Edytowany przez: admin 
Takie same jak Przemkowe Blacki. Sprzedaliśmy tydzień temu 2 pary Whitów. Obie mają już ikrę w muszlach.

Marta

Autor sue
Użytkownik
#34 - Posted: 21 Mar 2006 21:44 - Edytowany przez: sue 
Marku
A. calvus white to świetny wybór! Piękne ryby...
Myślę, że w każdej odmianie barwnej calvus to calvus! Ale to nie problem :) W przypadku Twojego wyboru dostajesz taką promocję, dostaniesz 2 w 1... w chwilach dobrego humoru będziesz miał białe calvuski, a w chwilach gorszego humoru/ stresowych będą czarne. To bardzo ciekawe zjawisko.
Pozdrawiam
Magda

Autor drozd
Użytkownik
#35 - Posted: 22 Mar 2006 00:49 
dzieki za rady i opinie :-) mam nadzieje że już wkrótce ja też bede mógł dzielić się swoimi uwagami na temat calvusów...

Marek

Autor Belgrano
Użytkownik
#36 - Posted: 22 Mar 2006 10:03 
w chwilach dobrego humoru będziesz miał białe calvuski, a w chwilach gorszego humoru/ stresowych będą czarne


To akurat bardzo ciekawe:-)) Moje narazie dorastaja w akwa z Trofciami, bo akwarium 300L dopiero bedzie na dniach zalewane.I widzę że raczej Trofciaki maja do nich respekt. Alto... faktycznie zmieniaja sie kolorystycznie. Ale sa bardzo spokojne i tylko czasem do siebie się postroszą lub nawet do Trofcia, który jest 2 razy większy.

Autor admin
Admin
#37 - Posted: 22 Mar 2006 10:06 
A jak Ty je karmisz, to wielka sztuka nakarmić mięsożerne ryby w akwarium z roślinożercami?????

Marta

Autor sue
Użytkownik
#38 - Posted: 22 Mar 2006 22:40 
Balgrano
Ty to się lepiej pospiesz z tą 300-tką :) Nie ma na co czekać!!! Calvusy w takim towarzystwie zdecydowanie nie czują się dobrze :( To nie te "klimaty"...
Magda

Autor Belgrano
Użytkownik
#39 - Posted: 23 Mar 2006 11:33 
Ty to się lepiej pospiesz z tą 300-tką :) Nie ma na co czekać!!! Calvusy w takim towarzystwie zdecydowanie nie czują się dobrze :( To nie te "klimaty"...

Ja wiem, dlatego w sumie będą tam miesiąc aż dojdzie woda akwa., a przez ten okres dadzą sobie radę, lepiej im tam jest niz w jakimś małym 30L akwarium. Narazie to się zastanawiam czy dawać je w 300L czy raczej zrobić zamiankę i w większym dać mięsożerną Tanganikę. Jak zobaczyłem co mogę dac do 600 to juz sam nie wiem co robić:-(

Autor Sendog
Użytkownik
#40 - Posted: 2 Kwi 2006 14:29 
Słuchajcie pytanie takie - co podajecie dorosłym calvusom?
Jaka karma sprzyja podchodzeniu do tarła?

Z góry dzięki za podpowiedzi.

Autor admin
Admin
#41 - Posted: 2 Kwi 2006 17:48 
Ja podaję krewetki, gammarus, wodzień. Właściwie głownie mrożoni. Bardzo rzadko daję im Marine OSI.

Marta

Autor tooold
Użytkownik
#42 - Posted: 2 Kwi 2006 20:46 
Proponowałbym jeszcze ikrę ryb i krabów czasami

Autor admin
Admin
#43 - Posted: 2 Kwi 2006 20:49 
Zapomniałam, też podaję. Właśnie niedawno wróciliśmy z Torunia ze Zlotu i słabo myślę...

Marta

Autor tooold
Użytkownik
#44 - Posted: 2 Kwi 2006 20:52 
no to jeszcze jako dodatek czarna larwa komara ; oraz artemia , może dafnia

Autor admin
Admin
#45 - Posted: 3 Kwi 2006 09:42 
Czasami dostają również rozmrożonego mintaja.

Marta

Autor admin
Admin
#46 - Posted: 3 Kwi 2006 09:43 
Acha, a latem dżdżownice.

Marta

Autor drozd
Użytkownik
#47 - Posted: 26 Wrz 2006 01:39 
postanowiłem troszkę odświeżyć temat bo jest ku temu okazja - otóż od niedzieli jestem posiadaczem przepięknej pary Altolamprologus Calvus White, jestem zachwycony tymi rybami, są takie inne, maja fantastyczny kształt, ten wzór na ciele, duży samiec i dużo mniejsza samiczka... może zabrzmi to troche patetycznie ale dla mnie calvus to czysta Tanganika :-) ale dosyć już chwalenia się rybami :-)

otóż praktycznie godzinę po wpuszczeniu ryb do akwarium samiczka wpłynęla do muszli i tyle ją widziałem... samiec był ciemny (stres jak sądze), w poniedziałek rano pare minut po 7 zauważyłem że samiczka siedzi w innej muszli a samiec pływa bliziutko praktycznie nad muszlą, zrobił się taki fantastycznie srebrny... do pierwszego karmienia samiczka nie wypłynęła z muszli, samiec coś tam skubnął, zacząlem sie zastanawiac dlaczego calvusowa cały czas siedzi w tej muszli, nawet nie zdażyłem się jej przyjrzeć, wg mnie przyczyny siedzenia w muszli moga być dwie: stres lub ikra... po transporcie na pewno ryby są zestresowane, ale z drugiej strony wiem że samiczka miała duże pokładełko i ponoć tarło wisiało w powietrzu... czy możłiwe jest że po 7 godzinach w pociągu, zmianie akwarium ryby tak szybko podeszły do tarła czy to jednak stres trzyma samiczkę w muszli? samiczka praktycznie cała potrafi wpłynąć do muszli tak że nawet ogonka nie widać - jak długo samica może siedzieć w muszli gdy pilnuje ikry? czy samiczka pilnując ikry nie je? jak długo trwa opieka nad ikrą, ile czasu od tarła pojawiają się calvusiątka?

Przemku, Magdo bardzo liczę na wasze rady... pozostałych forumowiczów oczywiście też :-)

Marek

Autor tasma
Użytkownik
#48 - Posted: 26 Wrz 2006 08:32 
Moim zdaniem ucieczka do muszli to wynik stresu. Zdarza sie przetransportowac samiczke razem z maluchami w muszli, ale wtedy nie ma mozliwosci zeby zainteresowala sie inna muszla.
Jesli ryby odbywaly wczesniej ze soba tarla, to pojdzie im szybko. Warunkiem jest "zajecie" przez samca terenu.
To ze cos jest w muszli poznasz po zachowaniu samiczki. Bedzie wachlowac. Bardzo charakterystyczny jest tez moment zaplodnienia. Samiec trzepoczac cialem siada na muszli.
Mlode pojawiaja sie po okolo 3 tygodniach od zaplodnienia.
Samiczka podczas pilnowania mlodych je zdecydowanie rzadziej. Zdarza sie ze nawet ze jest to raz, dwa razy w tygodniu. Nie wplywa to zbytnio na jej kondycje. Najwazniejsze zeby dobrze ja karmic w okresie miedzy tarlami.

Przemek

Autor drozd
Użytkownik
#49 - Posted: 26 Wrz 2006 11:20 
dzięki za odpowiedź... samiec nabrał już srebrzystobialej barwy jak na bialego calvusa przystało ale jeszcz łatwo płoszy go szybki ruch przed akwarium... samiczki od wczoraj nie widziałem bo siedzi głęboko w muszli, samiec trzyma się tej muszli, "wsisi" nad nią... mam nadzieje że samiczka siedziąc cała w tej muszli czuje się dobrze...

Marek

Autor sue
Użytkownik
#50 - Posted: 27 Wrz 2006 18:03 - Edytowany przez: sue 
Witam!

Bardzo się cieszę Marku, że wybrałeś właśnie calvusy. Wspaniałe ryby. Będziemy się teraz mogli wymieniać doświadczeniami z hodowli.

Jeżeli te whity pochodzą z Tropheusa (a pewnie tak jest :)) to ta para ryb wyglądała na całkiem dobraną... To dobrze, bo obserwacja zachowań godowych altolamprologusów to wielka frajda, robi ogromne wrażenie. Obawiam się, że będziesz miał nie jeden raz poodgniatane kolana, od klęczenia przed akwarium ;)

Czy Twoje calvusy dzielą akwarium z sexfasciatusami? Bo jeżeli tak, to Twoje akwarium musi wyglądać baaaardzo interesująco :)

Jeżeli chodzi o samicę i jej przebywanie w muszli, to jest to bardzo często spotykane zachowanie. Sądzę, że jest to wynikiem stresu. W przypadku poczucia ciągłego zagrożenia samica potrafi tak siedzieć w muszli nawet kilka dni. Nie powinno się to odbić na jej kondycji.

Czekam na dalsze wieści z procesu aklimatyzacji ryb!!!

Pozdrawiam
Magda

Autor drozd
Użytkownik
#51 - Posted: 28 Wrz 2006 00:09 
mam calvusy dopiero 4 dni i ciągle jeszcze się aklimatyzują ale rozumiem w pełni wasze szczególne zainteresowanie Altolamprologusami Magdo... te ryby są super, to czysta Afryka to po prostu uosobienie Tanganiki (nie ujmując niczego Trofeusom :-) znowuż mi się tak jakoś górnolotnie zaczęło ale kto miał do czynienia z calvusami na pewno mnie rozumie... :-)

masz rację Magdo, moje ryby przyjechały z Krakowa... a poodgniatane kolana sa mi niestraszne jesli w zamian dane by mi było poobserwować te wszystkie rzeczy o których pisałaś :-)

towarzystwem Alto są rzeczywsiće sexfasciatusy... cieszę się że takie zestawienie także i tobie się podoba :-)

co do aklimatyzacji ryb... przez krótką chwilę widziałem dziś samiczkę, szybko jednak dalej czmychnęła głęboko do muszli, jesli chodzi o samca to czasami wygląda na spokojnego (ma wtedy srebrzystobiałą barwę) a czasmi jest spłoszony (wtedy widocznie ciemnieje) i siedzi za kamieniem w wykopnym obok rowku, samiec calvusa z chęcią pałaszuje kryll, na razie karmię ryby raz dziennie (może powinienem już częsciej?), nie widziałem jeszcze jedzącej calvusowej, w ogóle mało ją dotychczas widziałem...

będę dalje informował co i jak...

Marek

Autor drozd
Użytkownik
#52 - Posted: 30 Wrz 2006 11:49 
nie wiedziałem że Alto to tacy wytrwali kopacze... przynajmniej u mnie samiec calvus z dużą wytrwałością kopie sobie rów koło skały w bardzo bliskim sąsiedztwie muszli samiczki (przy okazji nawet troszkę przysypał tą muszlę i wykopał jednego anubiasa który rósł w pobliżu)... czy wasze Alto też lubią tak pożadnie pokopać w dnie?

jutro minie tydzień od wpuszczenia ryb, coraz zczęściej widuje ogon samiczki (nie siedzi już cały czas tak głęboko w muszli) a nawet ją samą, nie lubi jednak odpływać od muszli dalej niż na wyciągniećie płetwy, z tego co zauważyłem samiczka skubnęła tez co nieco jedzonka jeśli przepływało koło niej... samiec nie miał tego komfortu że na czas aklimatyzacji mógł schować się w tak niedostęopne miejsce jak muszla ale wydaje mi się że z każdym dniem coraz lepiej dopasowuje się do akwarium (chociazby przez wspomniane prace budowlane w dnie :-)

Marek

Autor sue
Użytkownik
#53 - Posted: 30 Wrz 2006 18:12 
Marku u nas wyglądało to raczej na oczyszczanie rewiru, terenu wokół muszli, czy w końcu wnętrza muszli, a nie jak typowe kopanie. Zwróć na to uwagę... Calvus nie będzie przenosił piasku "gdziekolwiek", ale w ściśle określonych miejscach, a cel tego przemeblowanie nieraz ujawnia się dopiero po pewnym czasie. Nasz calvus i compressiceps oczyścił z piasku niemal 1/3 dna akwarium! Tak jest zdecydownie łatwiej obracać i przesuwać muszlę z samicą. Znacznie łatwiesza jest więc jej ochrona, a także dopasowanie jej ułożenia do potrzeb ryb i panujących warunków.

Pozdrawiam
Magda

Autor sue
Użytkownik
#54 - Posted: 30 Wrz 2006 18:18 - Edytowany przez: sue 
jutro minie tydzień od wpuszczenia ryb
Wiem jak to cieszy, my od pewnego czasu jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami mastacembalusa, a w najbliższym czasie planujemy uzupełnienie naszej obsady o cyprichromisy :) Oczywiście już nie mogę się doczekać!!! I znów będą mnie bolały kolana ;)

Magda

Autor drozd
Użytkownik
#55 - Posted: 30 Wrz 2006 23:31 - Edytowany przez: drozd 
faktycznie chyba w tym calvusowym przenoszeniu piasku jest jakaś metoda... wszystko dzieje się w obrębie muszli samicy i skały obok... zobaczymy co z tego wyjdzie... jak na razie to kolejny anubias sobie pływa bo calvus stwierdził że chyba nie pasuje mu do koncepcji zagospodarowania przestrzeni w jego części akwarium :-)

dzisiaj widziałem na dlużej samiczkę podczas karmienia! to dopiero była radocha bo tak się o nią bałem że siedzi i siedzi w tej muszli... skusiły ją płatki... troche nerwowo do nich podpływała ale ruszyła się od muszli już na dwie długości płetw także jest postęp...

oj nowe ryby szczególnie tak długo wyczekiwane i planowane cieszą bardzo zwłaszcza jak są tak niezwykłe jak Calvusy... miałem w swoim zyciu już różne ryby z różnych biotopów ale te Alto są inne od wszystkiego zresztą nie będe się powtarzał :-) strasznie mi się podoba jak potrafią się postawić sexfasciatusom - generalnie jest spokój tylko podczas karmienia samica sexfasciatusa robi się troszkę pobudzona jakby bała się że zabraknie dla niej jedzenia, podpływa wtedy szybko do calvusów ale te umiejętnie stawają bokiem i nic sobie nie robią z tych szorstkich zaczepek, nawet mała samiczka calvusa nie boi się dużo większego sexfasciatusa... myślę ze z czasem i ta sytuacja nie będzie mieć miejsca...

co do waszego mastacembalusa Magdo to czy trzymacie razem z Alto? jak się zachowuje? czy samiczki mogą spokojnie wachlować czy stara się wpychać im do muszli?

jakie cyprichromisy planujecie? do obsady z Alto? dlaczego zdecydowaliście się akurat na cyprichromisy a nie paracyprichromisy? jeśli chodzi jedynie o wygląd to nie wnikam bo to rzecz gustu ale może wg was te ryby są bardziej wytrzymałe od paracyrpichromisów i bardziej nadają się jako towarszystow dla Alto i innych szczelinowców?

z tym bólem kolan to prawda ale ja nie mam nic przeciwko :-)

Marek

Autor fazi64
Użytkownik
#56 - Posted: 30 Wrz 2006 23:45 
ale te Alto są inne od wszystkiego

Witam,
To fakt - mnie tez te ryby urzekaja (jeszcze kiedy nie intersowalem sie tak mocno tym biotopem, bo akwarium jako takie mam "od wiekow", to wyglad tych ryb, widywanych czasem w sklepowych akwariach, mnie zawsze hipnotyzowal). Teraz tez plywaja u mnie (akwa w pracy po przewietrzeniu) 3 sztuki (dorosla samica, ktora zostala z poprzedniej obsady i dwa podrostki przywiezione ostatnio z Auchan'a w Bielsku-Bialej) A. compressiceps Gold.
Pzdr.
Fazi64

Autor tasma
Użytkownik
#57 - Posted: 1 Paź 2006 11:33 
Marku
Calvusom i compressicepsom latwiej jest obracac muszle kiedy jest pod nimi mniej piasku. Muszla musi byc ustawiona tak zeby ruch wody w akwarium natlenial ikre. Nie wiem jak one badaja cyrkulacje. Fakt jest taki, ze one wiedza jak bedzie najlepiej.
Samiczka z biegiem czasu przyzwyczai sie do Ciebie. Co najwyzej bedziesz musial sie nauczyc karmic. Powolne ruchy i cierpliwosc. Dobrze tez pomyslec o pokarmie, ktory ryby spozywaja dluzej, tak aby prestraszona Twoja obecnoscia samica zdazyla wyjsc i cos zjesc.
Mastacembalus to uosobienie spokoju. Nie wchodzi innym rybom do muszli, zreszta samice alto by na to nie pozwolily. Lezy calymi dniami pomiedzy kamieniami, wystawiajac tylko pyszczek. Je dwa razy w tygodniu, daje sie karmic z reki. Niesamowita ryba. Goraco polecam.
Leptosomy wybralem ja. Beda to Cyprichromis leptosoma jumbo Yellow Head. Po prostu zobaczylem je w Tropheusie i wpadlem. Od dluzszego czasu mialem ochote na ryby z tego rodzaju, a tym nie moglem sie oprzec. Moja zona zreszta nie oponowala.
A apropo bolu kolan jest na to metoda. W pracy dol akwarium mam na wysokosci 115cm i ryby moge ogladac na siedzaco, a w domu mam obok kanape, na ktorej moge sie wygodnie wylozyc. Co innego Magda, ktora czasami z aparatem kleczy po kilka godzin. Poduszka pod kolana, coco jumbo i do przodu ;).

Przemek

Autor drozd
Użytkownik
#58 - Posted: 1 Paź 2006 11:59 
calvusaowa robi się coraz śmielsza także jestem dobrej myśli... dzięki za uwagę z pokarmem...

co do cyprichromisów to planujecie dorosłe ryby? w jakim układzie? w jak dużym akwarium będą? przepraszam że się tak dopytuje ale mi tez od dłuższego czasu "śledziki" chodzą po głowie (te z Tanganiki oczywiście :-)

Marek

Autor fazi64
Użytkownik
#59 - Posted: 1 Paź 2006 20:38 
ale mi tez od dłuższego czasu "śledziki" chodzą po głowie

Witam,
Bierz je bez zastanowienoa (3+7) IMHO Paracyprichromisy (nie pozalujesz).
Pzdr.
Fazi64

Autor drozd
Użytkownik
#60 - Posted: 2 Paź 2006 00:25 
co do śledzików (i to chyba własnie paracyprichromisów) to ja jestem już przekonany tylko niestety na dzikie stadko mnie nie stać a musiałbym znaleźć gdzieś takie podrośnięte (przynajmniej 4cm) bo mniejsze mogłyby skończyć jako obiad sexfasciatusa (jak zobaczyłem jak potrafią złapać taką 2,5 - 3cm krewetkę to się właśnie zaczałem zastanawiać skąd wziąść większe para...) ale poszukam... na razie jeszcze trwa aklimatyzacja calvusów i siłą rzeczy to im poświęcam najwięcje uwagi...

Marek

Strona  Strona 2 of 3:  « Previous  1  2  3  Next » 
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Altolamprologus i jego rozmnażanie....wszsytko o ???? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®