Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Frontosa. Pytanie w sprawie wody ?

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor Michas
Użytkownik
#1 - Posted: 9 Wrz 2008 22:17 
Witam !
Mam takie pytanie od jakiegoś czasu mam frontosy, do wody dodaje sody oczyszczonej aby podnieść PH, kilku kolegów poleciło mi aby dodawać SÓL, czy moge stosować sodę i sól jednocześnie jak tak to w jakiej ilości podawać sól ?

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 10 Wrz 2008 05:50 
A jakie masz parametry wody, TwW, TwO, ph?

Marta

Autor sengir
Użytkownik
#3 - Posted: 10 Wrz 2008 07:30 - Edytowany przez: sengir 
nie ma przeciwskazań, żeby podawać sól i sodę oczyszczoną jednocześnie.
Kwestia jest tylko taka, żeby wiedzieć po co to robisz.

Zacznij od tego, żeby sprawdzić parametry wody. Jak wspomniała Marta zbadaj sobie podstawowe wartości TwW (KH), TwO (GH) i pH. Zrób to zarówno dla wody w akwarium jak i kranowej.
Kolejnym krokiem jest zdobycie z wodociągów składu chemicznego wody, czyli wartości stężeń poszczególnych kationów i anionów. Na stronie wodociągów z danego rejonu taka informacja zazwyczaj jest podana. Jak nie to trzeba dzwonić.

W dalszej kolejności musisz sobie uświadomić, do czego stosuje się sodę i sól. Soda oczyszczona (wodorowęglan sodu) wprowadza do roztworu kation sodowy Na+ oraz anion HCO3-. W jeziorze stężenie sodu jest dość duże, więc jest to dla nas także korzystne. Natomiast anion wodorowęglanowy w wodzie jest słabą zasadą i dlatego uzyskujemy wyższe pH oraz zyskujemy pewien bufor w razie wystąpienia czynnika zakwaszającego. Wzrasta także twardość węglanowa, ale nie rzeczywista (zgodna z definicją), tylko ta wskazywana przez testy.
Sól natomiast wprowadza do roztworu kationy Na+ i aniony Cl-. Uzupełniamy w ten sposób stężenia tych jonów, gdyż w jeziorze też są one znaczące. Sól działa odkażające, pobudza śluzówkę ryb i wiele innych korzystnych cech.
Ale jeżeli w kranie masz już wodę bogatą w tego typu jony, możesz niechcący przedobrzyć.
Wszystko to są jony jednowartościowe. Możemy się tymi substancjami wspomagać, jednak powinniśmy pamiętać, że w wodzie powinna być przewaga jonów dwuwartościowych. W wypadku tanganiki kationów Mg2+ i w mniejszym stopniu Ca2+. Te natomiast uzyskujemy z wodorowęglanów magnezu (przy przemianie dolomitu) i wodorowęglanów wapnia (przy przemianie wapieni). Dlatego zazwyczaj chcemy regulować parametry używając powyższych skał w dekoracjach, podłożu i w filtrze. Soda i sól stanowi tylko dodatek, jako ewentualna korekta.
Zbyt duże stężenie jonów jednowartościowych może się okazać dla ryb niekorzystne a już w szczególności dla ewentualnej ikry.

Jeżeli zdobędziesz powyższe informacje i je tu przedstawisz, to możemy wskazać Ci bardziej konkretne propozycje co do preparowania wody. Oczywiście musisz podać także wielkość akwarium, rodzaj podłoża, sposób filtracji, napowietrzenia, obsada , roślinność i najlepiej zdjęcie :)

Pozdrawiam
Rysiek.

Autor Michas
Użytkownik
#4 - Posted: 10 Wrz 2008 22:39 
Witam i dziękuję za tak szybką odpowiedź.

Moje akwarium ma 450l 180*50*50
Obsada 5 x Frontosa Burundi oraz 2 x Naskalnik Regana
WODA:
PH=7,7
TwO=13 stopni niemieckich
TwW=postaram się jutro zmierzyć ponieważ skończył mi się preparat

Co do wody z wodociągów to narazie nie wiem ponieważ na stronie nie ma danych, a kiedy dodzwoniłem się do nich to się okazało że pani zajmująca się tym będzie dopiero jutro.

Postaram się dowiedzieć. Narazie dziękuję za tak szybką odp.

Pozdrawiam Michał

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 11 Wrz 2008 10:53 
Jak duże masz frontosy i w jakim ukladzie płci?

czekamy w takim razie na dalsze parametry wody


Marta

Autor Michas
Użytkownik
#6 - Posted: 11 Wrz 2008 15:44 
Frontosa 1 samiec 4 samice
wielkość to ok 15cm

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 11 Wrz 2008 16:11 
Czy jesteś pewien, ze taki uklad jest ok? chodzi mi o jednego samca? Gdy ryby dorosną możesz mieć problemy.

Marta

Autor Michas
Użytkownik
#8 - Posted: 14 Wrz 2008 21:06 
Dlaczego problemy ??? Podobno frontosa to ryba haremowa

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 14 Wrz 2008 21:31 
Ale masz tylko jednego samca. Taki samiec moze bardzo stresowac samice i nawet czasami prowadzić niezłe walki. Miałam taki układ i wiem, ze nie powinien w stadzie byc jeden samiec. Musi mieć przeciwnika.

Marta

Autor Michas
Użytkownik
#10 - Posted: 14 Wrz 2008 21:32 
Czy moge do tej obsady jeszcze wpuścić jakieś ryby czy też raczej nie, jeżeli tak to jakie?

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 14 Wrz 2008 21:36 
Ale wpuszczenie innych ryb może wcale nie zmienić zachowania samca.

Możesz wpuścić np. Altolamprologus, Julidochromis, Lepidiolamprologus.

Zbiornik wcale nie jest zbyt duzy dla frontoz, ja bym powiedziała, że niedługo może byc nawet zbyt mały

Marta

Autor marti
Użytkownik
#12 - Posted: 14 Wrz 2008 23:16 
Marta ma zdecydowanie rację. Jeśli możesz to dokup jeszcze jednego samca.

Oprócz wymienionych przez Martę ryb, możesz ewentualnie dołączyć duże gatunki z rodzaju Neolamprologus, np. sexfasciatus, tetracantus albo tretocephalus.
Szczególnie ten pierwszy w odmianie "Gold" ładnie komponuje się z niebieskimi "frontozami".

Autor Michas
Użytkownik
#13 - Posted: 15 Wrz 2008 13:40 
Czy dokupienie samca pomoże, nie będą samce się między sobą żarły ?

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 15 Wrz 2008 13:52 
Nikt nie da Ci gwarancji przy wprowadzaniu pojedynczego osobnika, że wszystko będzie ok. Reakcje ryb są rożne. Uważam ze w stadzie Cyphotilapia powinny byc minimum dwa samce. Wtedy niewielkie utraczki są rozgrywane pomiędzy nimi, a samice nie są niepokojone. W innym wypadku samiec nie mając godnego siebie przeciwnika moze maltretowć samice. Miałam taki przypadek, ze stado składało sie z 1 samca i 5 samic. Samiec zabił dwie samice w tym jedną inkubującą. Nigdy nie miałam problemów jężeli stado składało sie z co najmniej 2 samców. Nie zapominaj, ze samce zawsze rosną znacznie większe od samic i mogą na prawdę być grożne, mimo, że są to raczej statyczne ryby.

Marta

Autor bernard
Użytkownik
#15 - Posted: 15 Wrz 2008 14:21 
To prawda, samiec zawsze swoją agresję będzie kierował w pierwszej kolejności wobec innego samca. Kiedy go już przegoni, zwykle jest "usatysfakcjonowany" i nie atakuje samic. Inna sprawa to agresja pomiędzy samicami, które od czasu do czasu trochę się przepychają. Jest ona jednak zupełnie niegroźna dla ich życia.
Pomimo, że Frontosy nie należą do szczególnie dynamicznych i agresywnych ryb, ewentualne wprowadzenie dodatkowego samca powinieneś przeprowadzić bardzo rozważnie, najlepiej po zgaszeniu światła. Po wpuszczeniu nowego osobnika zawsze należy uważnie przyglądać się reakcji pozostałych członków stada.

Co do innych ryb, które możesz trzymać z Frontosami - przedstawione wyżej przykłady są dobre. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że takie towarzystwo znacznie zmniejszy (a może nawet zredukuje do "0" liczbę młodych Frontos, które uda ci się odchować - chyba, że będzie miał dodatkowy zbiornik dla inkubujących samic.

Autor admin
Admin
#16 - Posted: 15 Wrz 2008 15:10 
Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że takie towarzystwo znacznie zmniejszy (a może nawet zredukuje do "0" liczbę młodych Frontos, które uda ci się odchować - chyba, że będzie miał dodatkowy zbiornik dla inkubujących samic.


Bernardzie - gdy frontozy są same to także następuje spora redukcja narybku. Samce bardzo lubią polować na narybek.

Marta

Autor bernard
Użytkownik
#17 - Posted: 15 Wrz 2008 16:42 
Być może, ale przy odpowiedniej aranżacji zbiornika (kryjówki) potężny samiec raczej nie będzie w stanie skutecznie zapolować. Natomiast maluchom trudniej ukryć się w akwarium np. z Altolamprologusami.
Oczywiście są to jedynie moje doświadczenia...

Autor admin
Admin
#18 - Posted: 15 Wrz 2008 17:09 
Moze i masz rację, ale ważna wtedy jest aranzacja zbiornika. Samica frontozy nie jest zbyt "bystrą" matką i zwykle wypuszcza maluchy w otwartej przestrzeni, nie mylić z tonią. Ostatnio tylko słyszałam jak C. gibberosa Moba wykopała dołek pod kamieniem i tam wypuściła maluchy. A jak to było u Ciebie?

Marta

Autor marti
Użytkownik
#19 - Posted: 15 Wrz 2008 17:28 
Przepraszam ze się wtrącę.
Moja samica, co prawda nie w ogólnym ale w oddzielnym zbiorniku, wypuszczała maluchy zawsze za dużym kamieniem, w ukryciu.
Dodatkowo w celu zaobserwowania tego zjawiska, musiałem posiedziec nieruchomo kilka lub kilkanaście minut przed zbiornikiem, żeby uznała że nie zagraża jej (im) już moja osoba.

Miałam taki przypadek, ze stado składało sie z 1 samca i 5 samic. Samiec zabił dwie samice w tym jedną inkubującą.

Czyli przypadek zabicia samicy podczas tarła lub zaraz po nim, który u mnie się przydarzył, nie był takim ewenementem.

Autor admin
Admin
#20 - Posted: 15 Wrz 2008 17:45 - Edytowany przez: admin 
Tego nie wiem, czy to był przypadek. Ja miałam to tylko raz i tylko w tym stadzie z jednym samcem. Nigdy do końca nie wiemy czy są to cechy ryb jako gatunku, czy cechy osobnicze. Generalnie im większy samiec (u mnie) tym spokojniejszy, zwykle to on jest ojcem maluchów u róznych samic, ale też on pilnuje porzadku w stadzie. Ostatnio biły sie dwie samice C. gibberosa Nangu- niegroźnie co prawda, ale chwyciły sie za pyski. Wtedy największy samiec, dominant podpłynął do nich i lekko je poszturchał. Samice sie uspokoiły. U mnie zawsze największy samiec jest dominantem w stadzie.

Marcinie nie przepraszaj - to jest dyskusja i kazdy ma prawo głosu, im wiecej obserwacji tym więcej wiadomosci na temat gatunku:))
Marta

Autor Michas
Użytkownik
#21 - Posted: 18 Wrz 2008 09:22 
Witam ja w akwarium z frontosami mam 26oC czy ta temperatura jest wystarczająca, ponieważ różne źródła podają inaczej więc wolę się dowiedzieć od osób które mają doświadczenie.

Autor admin
Admin
#22 - Posted: 18 Wrz 2008 09:51 
Wg mnie wystarczająca jest temperatura 24-25 stopni. Te ryby żyją w głębiach, a tam temperatura jest stała i niższa niż powierzchniowe.

Marta

Autor Michas
Użytkownik
#23 - Posted: 18 Wrz 2008 20:26 
Mam jeszcze jedno pytanie, ponieważ w moim akwarium dzieje sie coś dziwnego. Frontosy mają porozwalane płetwy i nie chcą im się zrastać zawsze jak płetwa była poszarpana to w przeciągu dwóch dni wszystko było wporządku teraz wszystkie mają poszarpane już ponad tydzień i nie chcą się zrastać co to może być i jak to naprawić ? Czy jest to wina wody ?

Autor admin
Admin
#24 - Posted: 18 Wrz 2008 20:39 
Sprawdź parametry N02 i N03 i dodatkow Ph i twardość. Być może, że masz niewłaściwe parametry i brak minerałów i witamin.

Dodaj soli niejodowanej do wody

Marta

Autor sengir
Użytkownik
#25 - Posted: 19 Wrz 2008 07:54 
Zrób fotografię. Zrób testy o których pisze Marta. Ale pH sprawdź dwa razy- pierwszy raz zaraz po zapaleniu światła i kolejny na wieczór przed zgaszeniem, z dokładnością 0,1. TWO i koniecznie TWW.
Opisz sposób karmienia. Opisz wystrój akwarium, rodzaj skał, rodzaj filtracji,jak długo masz akwarium, jak często czyścisz filtry, kiedy ostatnio to robiłeś, rodzaj oświetlenia, roślinność. Opisz sposób podmiany wody. Czy robiłeś coś ostatnio nowego przy akwarium?
Zrób fotografię glonów w akwarium.

Im więcej informacji, tym większa szansa że coś poradzimy.

Autor Michas
Użytkownik
#26 - Posted: 19 Wrz 2008 14:49 
wieczorem zrobie wszystkie testy

Akwarium z frontosa mam już 6 miesięcy i nigdy nie było takiego problemu.
Wode podmieniam co 10 dni w ilości 40 litrów.
Filtry:
1 kaskadowy z dwoma koszami 1200l/h wkłady tylko ceramika
2 kubełkowy z trzema koszami 1200l/h wkłady gąbka, ceramika oraz koral naturalny

Czysze je raz na miesiąc ale nie razem tylko jeden,a drugi za dwa tygodnie


Wystrój to wapień i tylko wapień bez roślin.
wydaje mi się że stało się tak po ostatniej podmianie wody.
Może za dużo sody, albo jakieś zanieczyszczenia w wodzie wodociągowej.

Autor admin
Admin
#27 - Posted: 19 Wrz 2008 15:10 
Wode podmieniam co 10 dni w ilości 40 litrów.


Obawiam się, ze te podmiany są niewystarczajace. Ale poczekajmy na testy.

Marta

Autor sengir
Użytkownik
#28 - Posted: 19 Wrz 2008 15:12 
Ile dodajesz sody? Zmierz parametry kranówki. Ryby to Fx czy odłów?
Karmienie? Czy ryby zjadają wszystko? Jakie mają odchody?

Autor marti
Użytkownik
#29 - Posted: 19 Wrz 2008 19:58 - Edytowany przez: marti 
Filtry:
1 kaskadowy z dwoma koszami 1200l/h wkłady tylko ceramika
2 kubełkowy z trzema koszami 1200l/h wkłady gąbka, ceramika oraz koral naturalny

Czysze je raz na miesiąc ale nie razem tylko jeden,a drugi za dwa tygodnie


Czy nie uważacie, że czyszczenie raz na miesiąc, to stanowczo za często ?!
Ja swoje filtry kubełkowe czyszczę zdecydowanie rzadziej, tzn. w tym roku jeszcze w ogóle nie czyściłem i raczej nie będę czyścił przez jeszcze kilka miesięcy.
Tak częste czyszczenie złóż z ceramiką w filtrach uniemożliwia moim zdaniem rozwój kolonii bakterii nitryfikacyjnych, a co za tym idzie powoduje nagromadzenie azotowych produktów przemiany materii.

Jedyne parametry jakie podałeś to PH=7,7 i TwO=13
Natomiast nie podałeś żadnych innych parametrów, a przede wszystkim NO2 i NO3, które jak sadzę, w tym wypadku najważniejsze.
Podejrzewam, że ich dopuszczalne wartości mogą być przekroczone.
A szczególnie NO2, z uwagi na brak możliwości przemiany do NO3, bo nie ma tam odpowiednich warunków.
Jeśli tak jest, to po pierwsze, jak powiedziała Marta, znacznie większe podmiany, a po drugie nie czyść wkładów w filtrach zewnętrznych, do póki znacząco nie spadnie przepływ wody przez filtr zewnętrzny.
Wcześniej nie ma potrzeby tam w ogóle zaglądać.

Autor Michas
Użytkownik
#30 - Posted: 19 Wrz 2008 20:37 
więc tak

PH-7.5
TWO-13
TWw-10
NO2-jest w porządku kolor żółty czyli wszystko ok
NO3-ok 15mg/l

Co z tymi podmianami mam 450l ile podmieniać i co jaki czas ?
Coś z NO3 jest nie tak dlaczego i jak to poprawić ?

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Frontosa. Pytanie w sprawie wody ? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®