Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Calvus white

Autor Slawo
Użytkownik
#1 - Posted: 28 Gru 2007 23:11 
Witam ,

Od dwóch tygodni jestem posiadaczem 5 calvusów .Rybcie mają się dobrze ,widać klimatyzacja przebiegła bez kłopotu. Dwa większe osobniki zapewne samce, podzieliły się dnem zbiornika w taki sposób że jeden z dwoma paniami mieszka po jednej stronie zbiornika ,drugi zaś z jedną samicą po drugiej i na tą właśnie parę chciałbym zwrócić uwagę. Samica stale zapędzana jest do muszli, samiec zaś w tym czasie nie pozwala żadnej rybci zbliżyć sie do muszli na mniejszą odległość niż 40cm. Czy to już pierwsze próby tarła ? Ryby mają około roku.Wiem jednak że calvusy dojrzewają około 2 lat. Jakie macie spostrzeżenia , jak to działo sie u Was ? Przeczytałem już wszystkie posty archiwalne i nie odpowiedziałem sobie na to pytanie.


Pozdrawiam
sławek

Autor bernard
Użytkownik
#2 - Posted: 28 Gru 2007 23:46 
Do tarła dojdzie wówczas, gdy samica będzie gotowa. Wówczas sama chętnie będzie siedziała koło muszli, a w końcu zamieszka w niej na nieco dłużej. Samiec niemal permanentnie ma ochotę na tarło. Takie agresywne zaloty ze strony samca są zachowaniem naturalnym, choć u mnie raczej dla A. Compressiceps, a nie A.Calvus (choć pewnie jest to efekt temperamentu konkretnej ryby).

Bernard

Autor Slawo
Użytkownik
#3 - Posted: 29 Gru 2007 11:26 
Jak sądzisz, ile to może potrwać ? Calvusy nie dobieraja sie w stałe pary i po pewnym czasie samiec może uznać że nie chce takiej samicy i ją przepędzić. Czy taki scenariusz jest możliwy ?


sławek

Autor tooold
Użytkownik
#4 - Posted: 29 Gru 2007 13:03 
Calvusy nie dobieraja sie w stałe pary

na jakiej podstawie tak piszesz ?

Autor bernard
Użytkownik
#5 - Posted: 29 Gru 2007 13:11 
Calvusy nie dobieraja sie w stałe pary

Z informacji znajdujących się na tym forum dowiesz się, że jest inaczej. Calvusy to nie Eretmodusy - nie są tak humorzaste w kwestii uczuć do partnera/partnerki

B.

Autor Slawo
Użytkownik
#6 - Posted: 29 Gru 2007 13:45 
Calvusy nie dobierają sie w stałe pary

To mój wniosek po przeczytaniu ,że kiedy samiec uzna samicę niegotową do odbycia tarła to ja " przepędzi " .
Wiem , że macie większe doświadczenie z tymi rybami a więc Calvusy są sobie wierne ?

Autor bernard
Użytkownik
#7 - Posted: 29 Gru 2007 14:35 
kiedy samiec uzna samicę niegotową do odbycia tarła to ja " przepędzi "
Ja nie zaobserwowałem tego typu zachowań. Samiec po prostu stara się zwabić samicę w okolicę muszli, czy do groty, a samica jeśli nie jest gotowa zwyczajnie się oddala. Samiec samicy raczej nie przepędza.

Autor bernard
Użytkownik
#8 - Posted: 29 Gru 2007 14:37 
Nie oznacza to oczywiście, że każdy samiec i każda samica mogą stworzyć dobraną parę. Jeśli się nie dopasują, to rzeczywiście silniejszy samiec może nie tolerować w najbliższym otoczeniu niechcianej samicy

Autor marti
Użytkownik
#9 - Posted: 29 Gru 2007 15:08 - Edytowany przez: marti 
Slawo kiedyś trzymałem 7 sztuk A. calvus od narybku przez ok rok .
Rybki gdy stały się młodzieżą , chociaż niedojrzałe płciowo , dobierały się w pary i samice często siedziały w danej grocie, muszli lub innym tego typu miejscu, a samce pilnowały szerszego rewiru , którego centrum stanowiło właśnie to miejsce z samicą. Wiadomo było, że ryby sa jeszcze za młode na tarło, ale w pewnym sensie już przygotowywały sie do dorosłego życia.
Obecnie mam dorosłe A. comperssiceps i 2 pary mają już tarło za sobą.
Zachowanie dobranych dorosłych par jest z grubsza podobne do tego jakie przejawiały wyżej opisane podrostki.
Ciekawie wygląda, gdy samiec zapędza do pilnowania ikry lub wylęgu samicę , gdy ta na chwilkę tego zaprzestaje , w celu np. pożywienia się .
Gdy samica oddali się na moment od ikry (co jest dość rzadkie), natychmiast jest zaganiana do "robót domowych" przez samca.
Tak więc ikra lub maluchy, są pilnowane podwójnie: blisko i bezpośrenio przez samicę a w drugim rzucie przez samca z dalszej odległości, który też ma pod nadzorem samicę , aby ta nie oddalała się za nadto.

Autor Slawo
Użytkownik
#10 - Posted: 29 Gru 2007 20:24 
Dziękuje Wam za wypowiedzi. Pomogły mi one zrozumieć zachowanie A. calvus. Teraz pozostaje mi obserwacja i dalsza nauka.


Pozdrawiam :-)
slawo

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Calvus white Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®